Şekerbank

Sarıbal: Canlı Hayvan İthalatı Artarak Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sarıbal: Canlı Hayvan İthalatı Artarak Devam Ediyor
CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Canlı Hayvan İthalatı yapılmayacağı denmesine rağmen 2020 yılının ilk iki ayında 108 bin 305 büyükbaş hayvan ithalatına 104 milyon 920 bin dolar ödendi” dedi.
Tofidass

CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Canlı Hayvan İthalatı yapılmayacağı denmesine rağmen 2020 yılının ilk iki ayında 108 bin 305 büyükbaş hayvan ithalatına 104 milyon 920 bin dolar ödendi” dedi.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs pandemesinin tarım sektörünü etkilediğini söyleyen Sarıbal, “Koronavirüs sağlıktan sonra bize ihtiyaç sıralamasında gıdanın önemini bir kez daha ortaya çıkartı. Gıda egemenliği ve gıda güvenliğinin ülke savunması kadar önemli olduğunu bu virüs bize gösterdi. Ama AKP, iktidar olduğu son 18 yılda ülkemizi ithalat bağımlısı yaptı. Ülkemiz tarımsal ürünlerde olduğu gibi hayvancılıkta da dışarı bağımlıdır. AKP döneminde 5 milyon 81 bin adet büyükbaş hayvan ithalatına 6 milyar 753 milyon dolar, 3 milyon 22 bin adet küçükbaş hayvan ithalatına 360 milyon dolar ödedik. Canlı hayvan ithalatına verilen 7 milyar 113 milyon doları besicilerimize verseydik bugün hayvan ithal eden değil ihraç eden ülke olurduk” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının Ekim ayının son haftasında yayınladığı ‘besilik sığır ithalatında yeni başvuru alınmamaktadır’ açıklamasının gerçekçi olmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, “Sayın Bakan Bekir Pakdemirli Kasım ayında Kahramanmaraş’ta ‘4-5 ay boyunca ithal etle ilgili problem görmüyorum’ dedi. Ancak bunun doğru olmadığı anlaşılıyor. Et ithalatı olmayabilir, ancak canlı hayvanları süs olsun diye kimse getirmiyor. Bu hayvanların kesiminden elde edilen etler bu ülkede insanların sofrasına konuyor” dedi.

Üretici Yem Maliyetleri Altıda Eziliyor

Besicilerin koronavirüs salgını sonrası artan yem fiyatları karşısında zor durumda kaldığını ifade eden Sarıbal, aynı dönemde hayvanlarını kesime veremediklerinden dolayı da üretim maliyetlerinin arttığını kaydetti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, “Besicilerimiz yem ve bakım maliyetlerinden zor günler geçiriyor. Bakanlık ne yapıyor canlı hayvan ithalatına izin veriyor. Hayvanlarını kestirmek istese kestiremiyor. Et ve Süt Kurumunun depoları ağzına kadar et dolu. Bir yandan hayvanını kestiremeyen besici, bir yandan yandaşına para kazandırmak için ithalat izni veren bir iktidar anlayışı ile karşı karşıyayız” dedi.

 3 Bin Hayvan Bekliyor

Geçen sürede 2020 yılında yapılan canlı hayvan ithalatının 2019 yılından daha fazla olduğunu belirten Orhan Sarıbal, “Şu anda Tekirdağ limanında 3.000 hayvan giriş yapmak için bekliyor. Bir yandan yem ve diğer maliyetler karşısında ezilen ve ürettiğinden para kazanamayan ülke besicisi, bir yandan, şartlar ne olursa olsun ithalattan vazgeçmeyen bir iktidar. Besicilerin zor günler geçirdiği şu günlerde ithal hayvan etmek ülke tarımına ihanettir” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni Geliştirilen Silajlık Mısır Çeşidi Ekonomiye 100 Milyon Lira Katkı SağlayacakÖnceki Haber

Yeni Geliştirilen Silajlık Mısır Çeşidi...

CHP’li Yıldız: Jeotermal Elektrik Santralleri Üretimi Tehdit EdiyorSonraki Haber

CHP’li Yıldız: Jeotermal Elektrik Santra...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar