Şekerbank
Doç. Dr. Hüseyin KARATAŞ

Doç. Dr. Hüseyin KARATAŞ

Mail: [email protected]

Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi

Üzüm Dünya üzerinde kültürü yapılan en eski meyvelerden birisidir. Tarihten günümüze çok farklı değerlendirme şekilleri ile insanlığa önemli bir besin kaynağı olmuştur. Ülkemizde en fazla tüketilen meyvelerden olan üzüm, taze ya da kurutup kış aylarında çerez olarak tüketiliyor, suyu sıkılıp içilebiliyor ya da hoşaf yaparak değerlendirilebiliyor. Meyvesinden şarap, sirke ve pekmez yapılabiliyor. Üzümden yöresel olarak değişik özelliklerde pestil ve ceviz sucuğu hazırlanabiliyor.

Üzüm ve üzüm ürünleri, insan sağlığı açısından son derece yararlı bir gıda maddesidir. Bu ürünlerin insan sağlığı üzerine olan olumlu etkileri konusunda ülkemizde ve dünyada çok sayıda araştırma yapılmaktadır. Üzüm yapısında bulunan glikoz ve früktoz ile insana enerji verir. Ayrıca içerdiği vitaminler, mineraller, aminoasitler, antioksidanlar ve fenolojik bileşikler ile sağlık açısından son derece yararlı bir meyvedir. Üzüm, yüksek kalori içeriğine rağmen, çok düşük miktarlarda yağ ve protein içerdiği için ideal bir diyet besinidir.

Üzüm, insan bağışıklık sistemini güçlü olmasına, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Üzüm ve ürünleri, kansızlığı giderir ve kanın temizlenmesine katkı sağlar. Yapılan araştırmalarda, üzümün sindirimi düzenlenmesine yardımcı olduğu ve özellikle üzümde bulunan resveratrolün kansere karşı vücudu koruduğu, ayrıca üzümde bulunan fenol bileşiklerin kalp hastalıklarını da koruduğunu belirtilmektedir. Üzüm, çevre faktörleri (güneş ışınları, stres, sigara vb.) nedeniyle bozulan cildin yapısının güçlenmesini de katkı sağlamaktadır. En önemli yararlarının başında ise, vücuda en fazla zarar veren serbest radikallerle mücadele eden antioksidan özelliğe sahiptir.

Ülkemizde binlerce yıldan beri tüketilen üzüm ve üzüm ürünleri gıda tüketiminde gerçek değerini alamamıştır. İnsan sağlığı üzerine çok faydaları olan üzüm ve ürünlerinin günlük gıda gereksinimi içindeki miktarının arttırılması gerekmektedir. Üzümün (taze ve kuru üzüm) besin içeriğine ilişkin bilgiler aşağıda verilmiştir.

100 gr. üzümde (taze)

Kalori 73 kcal.
Protein 0,7 gr.
Yağ 0,3 gr.
Karbonhidrat 16,9 gr.
Su 81,3 gr.
Potasyum 183 mgr.
Kalsiyum 15 mgr.
Fosfor 20 mgr.
A vitamini 5 mgr.
B vitamini 0,08 mgr.
C vitamini 4 mgr.

100 gr. kuru üzümdeKalori 269 kcal.
Protein 2,3 gr.
Yağ 0,5 gr.
Karbonhidrat 64 gr.
Su 24,2 gr.
Sodyum 144 mgr.
Potasyum 630 mgr.
Kalsiyum 31 mgr.
Fosfor 100 mgr.
Magnezyum 65 mgr.
Demir 2,7 mgr.
A vitamini 15 microgram.
B vitamini 0,2 mgr.
C vitamini 1 mgr.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar