Şekerbank
Doç. Dr. Mikdat Şimşek

Doç. Dr. Mikdat Şimşek

Mail: [email protected]

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein

Yirmi birinci yüzyıldaki teknolojinin yaşantımızda gün geçtikçe daha fazla yer almasından dolayı, çoğunlukla hızlı bilgiye ulaşma gibi olumlu etkilerinin yanında bazen de stres gibi olumsuz etkilere sebebiyet verdiğini ve bu yüzden birçoğumuzun yaşantısını etkilediğini fark ediyoruz. Bu nedenle, düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli spor yapmanın strese karşı daha fazla etkili olduğunu bilmekte yarar vardır. Şunu da bilmemiz gerekir ki, ademoğlunun sağlıklı bir beslenme için alması gereken altı besin türü vardır.  Bunlar proteinler, vitaminler, karbonhidratlar, yağlar, mineraller ve su olarak gruplandırılmaktadır. 

Bunların içinde proteinlerin bilimsel tanımı şu şekilde yapılmaktadır. Amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Bu tanımı pek çok kişi anlamıyor olabilir. Okuyucularımı ilgilendiren ise proteinin  tanımından ziyade insanlara faydalarının neler olduğudur.  

Bilindiği gibi canlılar hücre veya hücreler topluluğundan oluşmaktadır. Bu yüzden öteki besin maddelerinin yanı sıra proteinsel kaynaklı besinlerin de düzenli tüketilmesi gerekir. İnsan aç kaldığı zaman en son tükettiği besin grubu proteinlerdir. 

Proteinlerin faydalarını kısaca özetlersek; 

1) Kasların büyümesi, gelişmesi ve yıpranan kaslarını yenilenmesine, 
2) Hücre büyüme ve bölünmesine, 

2) Bağışıklık sistemini kuvvetlenmesine,  

3) Yaraların iyileşmesine, 

4) Vücut dokularının oluşumu ve tamir edilmesine sebep olur. 
 

Ayrıca, şunu da iyi bilmeliyiz ki, proteinler insan vücudu tarafından üretilmediği için dışarıdan alınması yani yiyeceklerden temin edilmesi gerekir.  

Herhangi bir sağlık problemi olmayıp diğer besinlerin yanı sıra düzenli bir şekilde proteinli gıdaları yiyen insanlarda kansızlığı önlemeye ve vücut direncinin yüksek tutmaya sebep olur. 

Karaciğerde ayrıştırılan besinlerden proteinler insan vücudunda gerekli yerlere gönderilir. Saçın, tırnakların beslenmesi ve sağlıklı uzaması, insanoğlu fark etmeden dökülen derisinin yerine yenisinin gelmesi için proteinler karaciğerden bu yerlere kan yoluyla ulaştırılır. 

Proteinler en çok yumurta, et, tavuk, balık ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda ve mercimek, fasulye ve nohut gibi baklagillerde mevcuttur. İnsan sağlığı açısından oldukça yararlı olan ceviz, antepfıstığı, badem, fındık ve kestane başta olmak üzere pek çok meyvede de değişik oranlarda protein bulunduğunu ve sağlıklı beslenmede bunların da mutlak surette tüketilmesi gerekir.  

Bu nedenle sağlıklı ve uzun bir yaşama sebep olan besinlerden biri olan proteinli besinleri soframızda devamlı bulunduralım.  

Yazılarımı okuyan değerli okuyucularım bilirler ki empatili bir yapıya sahibim. Bu nedenle, bizler ne kadar sağlıklı ve düzenli yaşamak için proteinli yiyeceklere önem veriyorsak, o kadar da fakirlikten ve açlıktan ölen veya açlık sınırında yaşayan insanları da unutmamalıyız ve onlara da mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeleri için yardım elimizi uzatmalıyız. 

Sağlıklı bir yaşam için proteinli besinleri düzenli tüketmek her insanın hakkıdır…  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar