Şekerbank
Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

Doç. Dr. Ali Vaiz Garipoğlu

Mail: [email protected]

Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması

Yeterli ve dengeli beslenme açısından önemleri herkes tarafından kabul gören et ve süt gibi hayvansal ürünlerin elde edildiği inek, koyun ve keçi gibi ruminantların rasyonlarının vazgeçilmez unsurlarından birisi kaba yemlerdir.

Kaliteli kaba yemler hayvanların besin madde ihtiyaçlarını karşılamaları yanında rasyonların ve dolayısıyla bu rasyonları tüketen hayvanların üretim maliyetlerinin düşürülmesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Kaba yemlerin kalitesi bitki çeşidi, hasat devresi, kurutma şekli, gübreleme, iklim şartları ve depolama şartları gibi bazı faktörler tarafından etkilenmektedir. Kaba yemlerin kalitesinin korunması için mümkün olan en kısa sürede tarladan depoya kaldırılması gerekir. Aksi takdirde gerek güneş ışınlarının etkisiyle aşırı düzeyde kuruma, gerekse protein ve suda çözünebilir karbonhidratlar gibi değerli besin maddelerince zengin yaprakların yere dökülmesi gibi nedenlere bağlı olarak kaba yem kalitesinde önemli düzeyde düşme gerçekleşmektedir.

Ancak, kaba yemlerin nem düzeyi belli bir düzeye indirilmeden depoya kaldırılmaları durumunda küflenme riski bulunmaktadır. Bu durum araştırıcıları yüksek nem düzeylerinde (% 26-27) depoya kaldırılabilmeleri konusunda alternatif yolları araştırmaya sevk etmiştir.İşte bu alternatif yollardan birisi mikrobiyel preparatların kullanılmasıdır. Yapılan çalışmalar bahsedilen bu mikrobiyel preparatların kullanılması durumunda kaba yemlerin kalitesinin oldukça yüksek düzeylerde korunabildiğini ortaya koymuştur.

Bu durum başta Karadeniz Bölgesi gibi kaba yemlerin hasat döneminde yağışın bol olduğu bölgeler başta olmak üzere tüm bölgelerimiz için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde özellikle son yıllarda kaliteli kaba yem temininde karşılaşılan sorunların ortadan kaldıırlması için bu tür ürünlerin kullanılma düzeyinin artırılması gerekir. Bu yolla hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir masraf kalemi olan besleme masraflarında düşme gerçekleşecek ve buna bağlı olarak da insanlarımızın hayvansal ürünleri daha düşük fiyata alabilme imkanı hasıl olacaktır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar