Şekerbank
Zir. Y. Müh. Ender Karahan

Zir. Y. Müh. Ender Karahan

Mail: [email protected]

Türkiye’nin Gücü ve Geleceği Tarım

Bu yazımızda Tarım ülkesi olan Türkiye’nin tarım potansiyeli ve bu potansiyelin değerlendirmesini genel olarak değineceğiz. Türkiye’nin yüzölçümü olarak 78 milyon hektar alan olup, tarımsal üretim yapılabilen alanlar ise yaklaşık olarak 24 milyon hektara denk gelmektedir.

2014 yılı TUİK verilerine göre bu alanların yaklaşık olarak 16 milyon hektar alanında tarla bitkileri ekimi ( tahıllar, baklagiller, endüstri bitkileri ve yem bitkileri), 4 milyon hektarı bahçe bitkileri üretim alanları (meyve ve sebze ) ve 4 milyon hektarı nadas alanları olarak değerlendirmektedir.

Sulu tarım yapılan alan hedefi 8,5 milyon hektar olup, toplam tarımsal üretim yapılan alanların 1/3’ ü kadardır. Hedeflenen alanın 6 milyon hektarında sulu tarım yapılabiliyorken, 2,5 milyon hektarı sulamaya açılmamış, bu alanlarla ilgili çalışmalar ve projelendirmeler devam etmektedir.

Türkiye’nin tarımsal üretim yapılabilen alanları( 24 milyon hektar ), Dünyadaki 124 ülkesinin yüzölçümünden daha büyüktür. Farklı coğrafik bölgeleri ve iklim koşulları, sulanabilir alanları ve verimli toprakları nedeniyle belirli tropikal ürünler dışında kalan ürünlerin ekonomik anlamda tarımı yapılabilmektedir.

Tüm bu veriler bizlere şunları gösteriyor Türkiye Dünyada her anlamda söz sahibi olmak istiyorsa tarımsal gücünü doğru değerlendirmelidir. Türkiye’nin Gücü ve Geleceği Tarım Olacak.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar