Şekerbank

Üreticilere Trabzon Hurması Fidanları Törenle Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üreticilere Trabzon Hurması Fidanları Törenle Dağıtıldı
Tofidass

Tarımsal Üretimde Alternatif üretim modellerini hayata geçirmek amacıyla Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Proje Ofisi ile Çiftlikköy İlçe Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Hachia” cinsi Hurma fidanları İlyasköy ve Çukurköylü çiftçilere törenle dağıtıldı.

Fidan dağıtım ve dikim törenine İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selim Karahan, Çiftlikköy Kaymakamı Cengiz Karabulut, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür vekili İbrahim Görentaş, İl Özel İdaresi Destek Hizmetleri Müdürü Selahattin Aras, İl Müdür Yardımcısı vekili Osman Sezgin, Çiftlikköy İlçe Müdürü Şefik Arıca, Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Mehmet Anaçardı, İlyasköy ve Çukurköy Muhtarları, Çiftlikköy İlçe Müdürlüğü Teknik Personelleri ile projeyi uygulayacak çiftçiler katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar Ocak ayı içerisinde ziyaret ederek sorunlarını dinlediği Çukurköylü çiftçilere meyveciliği geliştirmek için çalışma yapacaklarını ve çalışmalara hemen başlayacaklarını ifade etmişti. Bu kapsamda İl Müdürlüğü Proje Ofisi ile Çiftlikköy İlçe Müdürlüğü meyveciliğe uygun Çukurköy ve İlyasköy’e alternatif meyvecilik kapsamında “Trabzon Hurması Yetiştiriciliği” projesi hazırladı ve İl Müdürlüğü de İl Özel İdare Müdürlüğüne Projeyi sundu. İl Özel İdaresi de vakit geçirmeden projeyi onaylayarak gerekli kaynağı aktardı.

67.022 TL. bedelli proje kapsamında İlyasköyden 4, Çukurköyden 9 çiftçi olmak üzere 13 çiftçiye 2.075 adet “Hachia” cinsi Trabzon Hurması Fidanları törenle teslim edildi. Törene katılanlar seçilen uygulama bahçesine fidanları diktiler.

Fidanların dikiminden itibaren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İl Özel İdare Müdürlüğü karşılaşılacak sorunlarla ilgili işbirliği içerisinde çalışacak olup, İl ve İlçe Müdürlüğünce çiftçilere yetiştiricilikle ilgili eğitimler verilecek. Her iki köyde tesis edilecek 13 Hurma Bahçesi meyve dönemine geldiğinde çiftçilerin gelirlerinin artmasında çok önemli katkılar sağlayacak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Afganistan Eski Maliye, Ulaştırma Ve Ticaret Bakanı Kayseri Şekeri Ziyaret EttiÖnceki Haber

Afganistan Eski Maliye, Ulaştırma Ve Tic...

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜFİS) Toplantısı YapıldıSonraki Haber

Tarım Ürünleri Fiyat İzleme Sistemi (TÜF...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar