Şekerbank

Afganistan Eski Maliye, Ulaştırma Ve Ticaret Bakanı Kayseri Şekeri Ziyaret Etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afganistan Eski Maliye, Ulaştırma Ve Ticaret Bakanı Kayseri Şekeri Ziyaret Etti
Tofidass

Afganistan Eski Maliye, Ulaştırma ve Ticaret Bakanı Anwar-ul Haq Ahady ve beraberindeki heyet, Kayseri Şeker’i ziyaret ederek Afganistan’ın şeker ihtiyacı ve Kayseri Şeker’in şeker üretimi hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Afganistan’ın Eski Maliye, Ulaştırma ve Ticaret Bakanı Anwar-ul Haq Ahady Kayseri Şeker’i ziyaret esnasında yaptığı konuşmasında; Afganistan Türkiye dostluğu çok sıkı bir dostluktur Türkiye bizim için bir örnek bir model ülkedir. Türkiye’nin ekonomisi güzel çok daha iyidir . Benim Kayseri de olduğum günler hep verimli geçiyor. Biz burada hem sizle tanıştık hem de sizin tecrübelerinizden faydalanırız. Çünkü Afganistan da piyasa ekonomi en çok devlet tarafından kontrol ediliyor. Serbest piyasa fazla yoktu son zamanlarda serbest piyasaya izin verildi. Biraz özelleştirilmeye doğru gidildi. Tabi sizin ekonominiz daha güçlü bu alanda da bize bir örnek teşkil ediyorsunuz. İnşallah bu kısa zaman içerisinde size birkaç sorum olacak çünkü hem sizinle tanışırız hem sizin bilgi ve birikimlerinizden istifade ederek ülkemize aktarmak istiyoruz. Aynı zamanda Afganistan şekeri çok ithal yapan bu konuda. Mesela biz yıllık yaklaşık 200 bin ton şeker ithal ediyoruz. Bizim şeker ithalatımızın %50 si Brezilya’dan %20 si yaklaşık Pakistan’dan bir kısmı da Hindistan’dan karşılıyoruz. Tabi sizden ithal edersek neden olmasın. Hem daha iyi olur bunu sizin gibi bir insanla konuşmaktan çok mutluluk duyarız dedi.

Başkan Akay; Öncelikle ülkemize şehrimize ve kurumumuza gelmiş olması bizim için bir şeref kurumumuz ile ilgili bilgileri aktaralım.Afganları Türk milletinin bir kardeşi olarak görürüz her şeyden önce bu anlayıştayız. Bizim milletimizin her bir ferdi sadece yöneticilerimizin değil. Ve bu şekilde elimizden gelen bir katkı olursa bunu memnuniyetle yapmak isteriz. Bizim tabi içinde bulunduğumuz sektör şeker sektörü. Biz sizinle her türlü bilgiyi paylaşmaya hazırız dedi ve Türkiye’de Şeker sektörü ile Kayseri Şeker’in yeri ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Ziyarette, Birlik Vakfı Kayseri Şube Başkanı Mehmet Adıgüzel ve yönetim kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri; Hurşit Dede ve Abdulkadir Güneş de hazır bulundular.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kayseri Şeker’in Yeşilhisar Bölgesi Çiftçi Eğitimine 500 Çiftçi KatıldıÖnceki Haber

Kayseri Şeker’in Yeşilhisar Bölgesi Çift...

Üreticilere Trabzon Hurması Fidanları Törenle DağıtıldıSonraki Haber

Üreticilere Trabzon Hurması Fidanları Tö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar