Şekerbank

Osmaniye'de Tarım ve Orman Sektörünün Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Osmaniye'de Tarım ve Orman Sektörünün Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
3. Tarım ve Orman Şurası öncesi Osmaniye Tarım ve Orman Sektörünün Değerlendirme toplantısı Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı.
Tofidass

3. Tarım ve Orman Şurası öncesi Osmaniye Tarım ve Orman Sektörünün Değerlendirme toplantısı Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda yapıldı. Düzenlenen toplantıya Vali Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, Vali Yardımcısı Metin Esen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mustafa Bolat, Sivil Toplum Kuruluşları ve sektör temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam “3. Tarım ve Orman Şurası’na hazırlık olan Osmaniye Tarım ve Orman sektörünün değerlendirme toplantısına hoş geldiniz. 3. Tarım ve Orman Şurası 2019'un sonbahar aylarında yapılacaktır. Ancak Sayın Bakanımızın talimatları ile illerimizde Tarım Orman Bakanlığımıza bağlı tüm sektörlerimizin şurada görüşülmek üzere problemlerini veya şuraya katkı sağlayabilecek öneri ve talepleri alacağız. Şura’da değerlendirmek üzere kitapçık halinde getireceğiz. Bugüne kadar Osmaniye ilimizde tarım ve hayvancılıkla ilgili Bakanlığımızdan almamız gerekenleri biz Milletvekillerimizin ve Sayın Valimizin desteği ile aldık. Ben hassetten sektör ve çiftçilerimiz adına kendilerine şükranlarımı ifade ediyorum. Bu Şura’nın Osmaniye ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Toplantı devamında konuşan Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, “Böyle güzel bir toplantıda bizleri bir araya getiren Tarım ve Orman İl müdürümüze ve katkı sağlayan emek veren diğer il müdürlüklerimize de teşekkür ediyorum. İl Müdürümüzün söylediği gibi Tarım ve Orman Şurası Sonbahar aylarında Ankara'da çok kapsamlı yapılacak ve çok geniş şekilde değerlendirecektir. Bu toplantıyı burada alınacak olan kararların 3. Tarım ve Orman Şurası’nda hayata geçirilmesi için gerçekleştiriyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana çiftçilerimizin her türlü sorununu kendi sorunlarımız gibi gördük. Yine bu Şura ile ilgili Bakanlığımız tarımormansurasi.gov.tr adlı bir internet adresi belirlemiş. Çiftçilerimiz ve bunun dışında herkes her türlü fikrini görüşünü projesini bu internet sayfası üzerinden Bakanlığımıza iletebilir. Bizlere düşen Osmaniye ilimizde alınacak kararların Ankara'da bire bir takipçisi olmaktır. Milletvekilleri olarak, buradan alınan her türlü kararın Ankara'da bizlerde takipçisi olacağız.” dedi.

Daha sonra konuşan Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, “Bugün burada Osmaniye’miz için geleceğe ışık tutacak yön verecek özelikle tarım sektörünün sorunlarıyla ilgili olarak 3. Tarım ve Orman Şurası’na hazırlık toplantısında bizleri bir araya getirdiği için başta Sayın Valimize, il müdürümüze ve çok kıymetli ekibine yürekten teşekkür ederek başlamak istiyorum. Günümüzde tarım mutlaka önemli dünyada gelecekte belki de gıda savaşları konusu gündeme gelebilecektir. Bunun için şimdiden bizim gelecek yüzyıla hazırlık yönünde bu Tarım Şurası’ndan çıkacak sonuçların görüş ve önerilerin çok kıymetli olduğu düşünüyoruz. O yüzden gerek Bakanlık nezdinde gerekli girişimlerin yapılması, gerekse  buradan çıkacak sonuçlara yönelik parlamentoda yapılacak yasa çalışmalarında biz de sizin sözcünüz olacağız. Osmaniye deyince akla hemen yer fıstığı geliyor, turp geliyor. Bunların da çeşitli alanlarda daha da kıymetlendirilebilmesi için bir takım çalışmalar yapılması gerekiyor. Osmaniye’mizi kanatlı hayvan üretim merkezi kapsamına da almaya çalışıyoruz.  Bu bizim içim önemli çünkü Kadirli Organize Sanayi Bölgesinde Türkiye'nin en büyük kesimhanesi kurulu. Ama bizim bu kesimhaneye üretim yapacak bizim sözleşmeli çiftçileri yetiştirmemiz lazım. Önemli olan burada üretimi artırmak, istihdamı artırmak. Kalkınmaya refaha katkı sağlayacak alanları sonuna kadar desteklenmesinden yanayız.” dedi.

Toplantının sonunda konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, “Tarım ve Orman Bakanlığı’mızın kısa, orta ve uzun dönem stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla yapılacak olan ve Türkiye'nin en geniş katılımlı sektör istişare platformu olması hedeflenen, 3. Tarım ve Orman Şurası gerçekleştirilecektir. Tarım ve Orman Şurası ile bitkisel, hayvansal ile su ürünleri üretiminin geliştirilmesi, gıda üretimi, güvenliği ve güvenilirliğinin temini, kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyolojik çeşitliliğin korunması ile bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı, çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması, tarımsal desteklemelerin etkin bir şekilde yönetilmesi, tarımsal piyasaların düzenlenmesi, orman ve mera yönetimi, tabiatın korunmasına ilişkin stratejilerin oluşturulması hedeflenmektedir. Tarım Şurası çerçevesinde oluşturulan çalışma gruplarının hazırlayacağı Çalışma Belgesine temel oluşturulmak üzere bugün ilimiz tarımsal faaliyetleriyle ilgili tüm sektör paydaşlarının katılımıyla bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda ilimiz tarım ve orman sektörünün mevcut durumu, güçlü ve zayıf yönleri, geleceğe yönelik hedef ve stratejiler belirlenip raporlanacaktır. Bu sektör toplantısında alınan kararlardan ilde çözülmesi gerekenleri buradan çözmeye gayret edeceğiz. Merkezi yönetim tarafından çözülmesi gerekenleri de Milletvekillerimizle birlikte inşallah merkezde takipçisi olacağız. 3. Tarım Şurası toplantısının İlimize ve Ülkemize şimdiden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, toplantının düzenlenmesinde emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Toplantının sonunda sektör temsilcileri, üreticiler, çiftçiler ve tarım ve ormanın paydaşları tek tek söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmir'de Kırmızı Alarm! 20 Mahalle Karantinaya AlındıÖnceki Haber

İzmir'de Kırmızı Alarm! 20 Mahalle Karan...

Gürpınar'da Hasat ZamanıSonraki Haber

Gürpınar'da Hasat Zamanı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar