Şekerbank

Arıcılar Kendi Ana Arılarını Üretebilecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Arıcılar Kendi Ana Arılarını Üretebilecek
Tofidass

Karabük Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce düzenlenen törenle arıcılara "ana arı" üretiminde kullanılan çeşitli materyaller ve Kafkas ırkı saf damızlık ana arıdan oluşan ürünlerin dağıtımları gerçekleştirildi.

 Arı yetiştiriciliğinde en önemli faktör olarak kabul edilen ana arıların bölgeye uyumlu ve kaliteli ırklardan temin edilebilmesini katkıda bulunabilmek amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü ve Karabük İli Arı Yetiştiricileri Birliğince müştereken geçtiğimiz 23 Nisan-02 Mayıs 2016 tarihleri arasında 2 hafta süreli ana arı yetiştiriciliği kursu gerçekleştirilmiş ve Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Dr. Ali KORKMAZ' tarafından verilen kurs sonunda yapılan sınavla 42 arıcı Bakanlıkça düzenlenen Ana Arı Yetiştiriciliği Sertifikasını almaya hak kazanmışlardır.

Bu kursun sonunda, yetiştiricilerin kaliteli ana arı yetiştirebilmede kullanabilecekleri damızlık saf ana arı, ana arı üretim seti ve ana arı yetiştirme kovanlarından oluşan üretim materyallerinin dağıtımı projesi planlanmış idi. 30.000 TL toplam bedeli olan bu proje kapsamında temin edilen üretim materyallerin % 50 bedeli karşılığında, belirtilen kursa katılan çiftçilere dağıtımı törenle gerçekleştirilmiştir.

İl Müdürü Cemalettin ÇATAKLI dağıtım töreninde yaptığı konuşmasında "Müdürlük olarak tarımın her alanında olduğu gibi arıcılıkta da eğitim birinci önceliğimizdir. Geçtiğimiz bahar döneminde gerçekleştirilmiş olan kurs ise bizim için ayrı bir önem arz etmektedir. Zira bu eğitimi alan kursiyerlerimiz kendi arılığının ana ihtiyacını en doğru şekilde karşılayabilecek bilgi ve beceri sahibi olabilmenin yanında aynı zamanda bir işletme sahibi olmak için yasal zorunluluğu olan ve Bakanlığımızca düzenlenmekte olan sertifikayı da almaya hak kazanmışlardır.  Kursa katılan ve kurs sonunda bugünkü üretim materyallerine de talepte bulunarak uygulamanın bizzat içerisine girecekleri mesajını veren tüm arıcımızı tebrik ediyor ve hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Murat BULACAK ise "katılmış oldukları bir eğitim sonunda kendilerine verilen bu materyalleri arıcıların en verimli şekilde kullanacaklarına inandıklarını belirterek, arıcılarımızın başarılı üretim haberlerini bekliyoruz" dedi.

Tören arıcılara materyallerin dağıtımı ile sona erdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
60 BİN LİRA SERMAYE, 6 MİLYON LİRA OLDUÖnceki Haber

60 BİN LİRA SERMAYE, 6 MİLYON LİRA OLDU

Dane Kaybı % 1,5'in Altına DüşecekSonraki Haber

Dane Kaybı % 1,5'in Altına Düşecek

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar