Şekerbank

Kayseri Şeker’in Yeni Hedefi, Şeker Pancarı Tarımında Dünya İle Rekabet Edebilmek

Kayseri Şeker’in Yeni Hedefi, Şeker Pancarı Tarımında Dünya İle Rekabet Edebilmek

Ülkemizde Şeker sektörünün dünya ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesinin yolunun şeker pancarı tarımının tarladan sofraya kadar olan aşamalarının dünya standartlarına uygun hale gelmesinden geçtiği belirtildi.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Şeker Sektöründe biz dünya ile rekabet edebilecek bir seviyede pancar ve şeker üretimi gerçekleştiremezsek bu işin sürdürülebilirliği mümkün olmaz dedi.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü; Şeker sektörünün dünya ile rekabet edebilecek seviyeye gelmesinin yolunun şeker pancarı tarımının tarladan sofraya kadar olan aşamalarının dünya standartlarına uygun hale gelmesinden geçmektedir.

Biz öncelikli olarak çiftçimizin Avrupa ve Dünya standartlarında üretim başarısını sağlamak amacıyla eğitim desteğini vermekteyiz. Bu kapsamda, Şeker pancarı ekiminde münavebeye riayet, tarla hazırlığı, coğrafi şartlara uygun tohum seçimi, ilaçlama, hastalık ve zararlılarla mücadele uygulamaları, ekim-söküm ve nakliye esnasında zayiatların önlenerek verimliliğin artırılması, pancarda şeker oranının yükselmesi, Randevulu söküm ve tesellüm uygulaması konuları geliyordu. Bu konularda uzmanları çiftçilerle buluşturmak suretiyle beş yıl süresince eğitim seminerleri düzenledik. Çiftçilerimiz ve çalışanlarımız da bu konulara gereken ilgiyi göstererek hep birlikte başarıyı yakaladık dedi.

Başkan Akay, Ülkemizde Şeker pancarı tarımını olumsuz yönde etkileyen unsurlardan birisi olan NBŞ hakkında ise görüşlerini şu şekilde dile getirdi; Ülkemizde NBŞ’nin kota harici üretiminin yapılması, yurt dışından kaçak olarak getirilmesi yanında ürün etiketlerinde kullanılan tatlandırıcı ürünlerin belirgin şekilde yazılarak tüketicinin doğru bilgilendirilmesini istiyoruz. Çünkü sağlıkçılar nişasta bazlı şekerin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri konusunda çeşitli çalışmalar yapmak suretiyle araştırmaları da kamu ile paylaşıyorlar bu nedenle bir tüketici bilinci oluşursa NBŞ’ye bakışın biraz daha farklılaşacağı kanaatindeyim dedi.

Başkan Akay, Şeker Kurulunun kapatılması ve görevlerinin Tarım Bakanlığına devredilmesi ile ilgili olarak da şunları söyledi; Şeker Kurulunun 16 ay süresince başsız kalması sektörde ciddi bir kaos, boşluk meydana getirdi disiplinsizlik oluşturdu. Sektörün düzenleme ve denetleme faktörünün tamamen ortadan kalkmasına sebebiyet verdi. Bu da biraz fırsatçılara daha fazla imkan sağlamış oldu. Bu yönleri ile bakıldığı zaman Şeker Kurulunun kapatılması ve görevlerinin Tarım Bakanlığına devredilmesi bir boşluğun giderilmesi açısından önemli ve faydalı bir adımdır.

Ama bu işin tabi doğru yönetilmesi için sektörün eksiklikleri, ihtiyaçları, sıkıntıları geleceğe dair planlamaları tespit edilerek bütün bunların doğru bir şekilde yönetilmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Umarız Tarım Bakanlığımız bu konularda daha sağlıklı çözümler üretir.

Biz tabi bu görüşlerimizi bakanlık yetkililerine iletiyoruz ümit ediyoruz onlar bu işi sağlıklı bir şekilde yaparlar ama asıl bunların yanında önemli olan Şeker Sektörünün geleceğe taşınması ve sürdürülebilir olması için bir bütün olarak ele alınması ve her yönüyle değerlendirilmesi gerekir. Gördüğümüz kadarıyla bu çalışmalar bir taraftan yapılıyor ve denetlemeler de başladı.

Kaynak: Tarım Pusulası


Kayseri Şeker Kayseri Pancar Kooperatifi Hüseyin Akay Kayseri Şeker Fabrikası Şeker Pancarı Pancar Tarımı NBŞ

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)