Şekerbank

Bahar Yağışlarında Septorya’ya Dikkat

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bahar Yağışlarında Septorya’ya Dikkat
Tofidass

Bolu İlimiz coğrafi konumuna bağlı yağışlar paralelinde Buğday ve Arpa üretim alanlarında Septorya yaprak lekesi ve Sarı pas, fungal hastalıkları gözlenebilmektedir. Üreticilerin maddi zarara uğramamaları adına belirtileri gördüklerinde İl/İlçe Müdürlükleri ile irtibata geçerek gerekli önlemleri zamanında almaları kayıpların minimalize edilmesini sağlayacaktır.  

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

“İlimiz yoğun yağış rejimine bağlı olarak bahar aylarında Septorya, yaprak lekesi, sarı pas, mantar enfeksiyonu vb. hastalıklar görülebilmektedir. Verim kaybının en aza indirilmesi ve hastalığın ilerleyerek bayrak yaprağa (en üst yaprak) sıçramasını önlemek amacıyla, üreticilerimizin enfeksiyonun tarladaki seyrine ve iklim şartlarına göre hastalık etmenine karşı olası belirtilerde il/ilçe Müdürlüklerimize danışarak ruhsatlı bitki koruma ürünleri hakkında bilgi almaları faydalı olacaktır.

Üreticilerimizin olası mağduriyetlere karşı aşağıda açıklamada yer alan hastalık belirtilerini gözlemlemek suretiyle zamanında ve ruhsatlı ilaçlarla etkin mücadelesi olası mağduriyetlerin önüne geçecektir" dedi.

 Septorya hastalığı;

Yaprak üzerinde damarlar ile sınırlandırılmış, küçük düzensiz kahverengi lekeler şeklindedir. Kül rengi lekelerin merkezinde gelişir. Bu lekeler yayılır ve birleşir, sonuçta yaprağın tümü lekelerle kaplanır. Lekelerin genişlemesiyle bunların koyu renkli sınırları kaybolur ve açık yeşil bir renge döner.

İlk olarak en  alt yapraklarda görülür.

Üst yapraklara yayılma hızı, çevre koşullarına ve çeşidin duyarlılığına bağlı olarak değişir.

Gelişme esnasında etmen yaprak dokusu içine gömülüdür.

Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Üsküdar Mor Salkımlarla GüzelleşiyorÖnceki Haber

Üsküdar Mor Salkımlarla Güzelleşiyor

Büyükşehir Pozantı’da 1 milyon 200 çilek fidesi daha dağıttıSonraki Haber

Büyükşehir Pozantı’da 1 milyon 200 çilek...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar