‘TMO piyasaya fındık sattığı an üreticiyi bitirir'

‘TMO piyasaya fındık sattığı an üreticiyi bitirir'

‘TMO piyasaya fındık sattığı an üreticiyi bitirir'

TÜM Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Giresun Temsilciliği TMO’nun fındık satmasıyla ilgili açıklamalara tepki göstererek, “TMO fındık satarsa üreticiyi dizinden vurmuş olur” dedi.

TMO’nun fındık satması halinde elde edeceği kârı üreticiye vermesi gerektiğiyle ilgili haberler üzerine açıklama yapan Tüm Köy Sen Giresun Temsilcisi Orhan Kara, “TMO piyasaya fındık satacakmış. Bizler öncelikle belirtelim ki, piyasaya sunulan 1 kilo fındık bile üreticinin dizine sıkılan bir kurşun anlamı taşır. Devlet 10 TL fiyat vererek 2017-2018 sezonunda üreticiyi mağdur etti. Geldiğimiz bu günlerde de tekellerin çıkarına göre davranmaya devam ediyor. Şu kesin ki, TMO serbest piyasaya fındık sattığı an üreticinin idam kararı verilmiş olur” dedi.

TMO FINDIĞI NEDEN ALDI?

Kara, eleştirilerine devam ederek, “TMO’nun 2017-2018 sezonunda fındığa 10-10.50 TL fiyat vermesi aslında tarım tekellerinin çıkarına idi ama kendisi üreticiye sahip çıktığını iddia ediyordu. Sonuçta TMO’nun tekellerin lehine adım attığı ortaya çıktı. Şimdi de piyasaya fındık sürmeyi düşünüyormuş, bu kabul edilemez. TMO’nun Hükümet adına ihracatçılara hizmet eden bir kurum haline geldiğini biliyoruz. Üretici örgütü olma yerine tarım tekellerini rahatlatan bir kurum olma görevini yerine getiriyor. Piyasaya fındık satmayı düşünmesinin nedeni de budur” dedi.

TMO NE YAPMALI?

TMO’nun fındık satma politikasının yanlışlığını vurgulayan Kara, “TMO üretici lehine adım atmak istiyorsa yapacağı iş çok basit. Birinci koşul, aldığı fındığı ihracatçılara kesinlikle satmamasıdır. 10 TL’ye aldığı fındığı 15TL’ye satsa da ve farkı üreticilere ödese de yine üretici zararlı çıkacaktır. Çünkü bu yıl TMO’nun sattığı fındık gelecek yılın fiyatını olumsuz olarak doğrudan etkileyecektir. TMO fındık satacağına fındığı kırdırıp iç fındık olarak askeriyede ve okullarda tüketebilir. Üreticiyi desteklemenin biricik koşulu, depodaki fındıkların iç piyasada (tüketiciler) aracılığıyla tüketmektir. TMO’nun serbest piyasaya sürdüğü her fındık, üreticiye mermi olarak geri döner. Kısacası TMO piyasaya fındık satmamalı” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel


Giresun haberleri Tüm Köy Sen Fındık TMO Orhan Kara

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Merkez Bankası Daha Ne Desin?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?