Şekerbank

Tarımda Seferberlik İlan Edilsin

Tarımda Seferberlik İlan Edilsin

Antalya Ticaret Borsası Aralık ayı olağan Meclisi, Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan başkanlığında toplandı. ATB Meclisi Başkanı Kayan, yeni yılın herkese sağlık ve mutluluk getirmesini diledi. ATB yönetiminin 1 aylık çalışması hakkında meclis üyelerine bilgi verilirken, ATB Başkanı Ali Çandır ekonomiye ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin 3.çeyrekte yüzde 11.1 büyüdüğünü belirten Çandır, tarım sektörünün genel büyümeden küçük kalmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Çandır, “Açıklanan rakamlarda bizi üzen ise tarım sektörümüzün yüzde 2,8’lik büyüme ile genel büyüme rakamlarının 4 kat gerisinde kalmasıdır. Ülkemizde müthiş bir potansiyele sahip tarım sektörünün hak ettiği noktalara ulaşabilmesi için Hükümetimizden beklentimiz, tarımda seferberlik ilan ederek, tarımdan kaçışa dur diyecek önlemleri bir an önce hayata geçirmesi ve tarıma tekrar itibarını kazandırmasıdır” diye konuştu.

ÜYELERİMİZ SORUNLARINI DİLE GETİRİYORUZ

ATB meslek komitelerinin 2017’de de sektörün sesi olduğunu söyleyen Çandır, komite üyelerine teşekkür etti. Çandır, komitelerin aralık ayında gündeme aldıkları konuları meclis üyeleriyle paylaştı. Yaş meyve sebze sektöründe Rusya Federasyonu’na gerçekleştirilen ihracatta belirli firmalara izin verilmiş olmasının haksız rekabet oluşturduğunu kaydeden Çandır, Rus pazarında çiçek ihracatına yönelik yasağın kalkmasına rağmen gümrükte sorun yaşandığını ve ihracatın gerçekleştirilemediğini bildirdi. Turizm sektörüne tedarik sağlayan üyelerin bir önceki yıla oranla satışlarında artış olduğunu kaydeden Çandır, ancak vadelerin artması ve tahsilatların gecikmesi nedeniyle kaygı duyduklarını söyledi. Çandır, et konusunda yaşanan sorunun ithalatla kalıcı şekilde aşılamayacağını vurgularken, sorunun üretimle aşılabileceğini belirtti. Çandır, üyelerin sorunlarını TOBB Ticaret Borsaları Konseyi’nde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya aktardığını bildirirken, “Üyelerimizin dile getirdiği sorunları ilgili kurumlar ve Birliğimiz ile paylaşıyor ve çözüm arıyoruz. Yine sorunlarımızı geçtiğimiz günlerde düzenlenen Ticaret Borsaları Konseyi’nde Tarım Bakanımıza aktardım. Bizlere zaman ayıran ve sorunlarımızı ilgiyle dinleyen bakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

SEKTÖREL KONULAR DEĞERLENDİRİLDİ

Meclis’te üyeler sektörel konuları değerlendirdi. ATB Meclis Üyesi Cüneyt Doğan, domateste Rusya pazarını değerlendirirken Rus heyetinin Antalya’da domates üreticilerine ziyaretler gerçekleştirdiğini, ihracata izin verilen üç firma sayısının 30’a çıkarılmasının planlandığını, bunlardan 9’unun da Antalya’dan olmasının beklendiğini bildirdi. Doğan, ziyaret edilen firmaların topraksız tarımla uğraşan üretici firmalar olduğunu, ihracatçı firmalar olmadığına dikkat çekerken, haksız rekabet uyarısında bulundu.

Meclis Üyesi İbrahim Yılmaz, Rus pazarının tam olarak çiçek ihracatına açılmadığını belirterek, “Yönetimler tarafından sıkıntı olmadığı söylense de gümrüktü yaşanan sıkıntı nedeniyle fiili olarak çiçek ihracat yapamıyoruz. Yeni yılda bu sorunun aşılmasını umut ediyoruz” dedi.

UCUZ ET ELEŞTİRİSİ

ATB Meclis Üyesi Osman Yardımcı, Et ve Süt Kurumu’nun marketlere ucuz et vermesini eleştirdi. İthal edilen ve vatandaşa satılan kıymalarda kalitesiz yağ oranının fazla olduğunu ileri süren Yardımcı, “200 gram yağ, 50 gram paket, 750 gram et hesap edildiğinde sattıkları kıyma bizim sattığımızla aynı fiyata geliyor. Yüklenici firmalar kıymaya bonfile koyacak değil, böbrek yağını karıştırarak halka sunuyorlar. Bize kargas et versinler vatandaşa aynı fiyattan kıyma satalım” diye konuştu. Yardımcı, kasap esnafının bitirilmesi halinde işsiz sayısının artacağı uyarısında da bulundu.

Meclis Üyesi Ata Sönmez de esnafa hazır kıymayı yasaklayan devletin, kendisinin hazır kıyma sattığını belirterek, “Devlet esnafıyla rekabet etmemeli. Bu işte bir ali cengiz oyunu var” dedi. 

Kaynak: Tarım Pusulası


Antalya Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Antalya Ticaret Borsası Ali Çandır Domates Rusya Kıyma Ucuz Et Yaş Sebze Meyve

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)