Şekerbank

Pakdemirli: "Pakistan'a Sulama Yatırımlarında Destek Sağlayabiliriz"

Pakdemirli:

Pakistan Başbakanı Khan: "Türkiye Tarım Alanında Çok İyi Bir Durumda"

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Pakistan Başbakanı İmran Khan ile Ankara'da bir araya geldi.

Ağustos 2018'de göreve başlayan Pakistan Başbakanı İmran Khan'ı Türkiye'de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Pakdemirli, sözlerine ülkemizde gerçekleşen FETO/PDY hain darbe girişiminde devletimizin yanında olduğu için Pakistan'a teşekkür ederek başladı.

Bakan Pakdemirli, "Bildiğiniz gibi ülkemiz hem bulunduğu coğrafya hem de siyasi duruşu nedeniyle terör unsurları ile sık sık yüz yüze kalıyor ve 2016 yılında ülkemizde yaşanan FETO/PDY hain darbe girişimi sonrası, sizlerin desteğini görmek Türkiye için çok önemli. Pakistan'da 2018 yılından beri olan gelişmeleri Türkiye olarak yakından takip ediyoruz. Özellikle yıl içerisinde ülkenizde meydana gelen ve bölgesel olarak bizim de mücadele ettiğimiz DEAŞ tarafından üstlenilen terör saldırılarını, ülke olarak üzüntüyle karşıladık. Bütün Dünya olarak terör saldırılarına karşı duruşumuzun, gelecek yıllarda olumlu sonuçlar vereceğine inancımız tamdır." dedi.

"TARIMSAL HASILADA DÜNYADA 7. SIRADAYIZ"

Tarımın her alanında dost ve kardeş ülke Pakistan ile işbirliği yapılabileceğini vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli "Bugün burada ülkemizdeki tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinin önde gelen temsilcileri ile bir aradayız. Bu gibi görüşmeler vesilesiyle, ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin daha da artacağına inanıyorum. Pakistan ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz bizim için önemli ve mümkün olduğunca ilişkilerimizi korumak istiyoruz. Ticaret verilerine baktığımız zaman yıllar içerisinde stabil seyretse de, ülkelerimiz arasında hem genel hem de tarımsal ticaretimizin olması gereken potansiyelden oldukça gerilerde olduğunu görüyorum. Özellikle tarım alanında süt ve süt ürünleri, nohut, mercimek, çay, zeytinyağı, şeker ve çikolata alanında önemli bir potansiyele sahip olduğumuzu düşünüyorum. Ayrıca, ülkelerimizin sektör temsilcilerinin bir araya gelerek tanışmalarının ve beraber iş yapmalarının önemli olduğuna inanıyorum. Tarımsal hasılada dünyada 7. sıradayız. Özellikle teknik bilgi ve teknoloji konusunda gayet iyi durumdayız" diye konuştu.

"PAKİSTAN'A SULAMA YATIRIMLARI KONUSUNDA TEKNİK DESTEK SAĞLAYABİLİRİZ"

Ülkemizin su kaynakları bakımından iyi bir durumda olduğunun altını çizen Bakan Pakdemirli "Genellikle sulamada yağmur suyu ve nehirlerden faydalanıyoruz. Yine son yıllarda sulama yatırımlarına ve teknolojilerine büyük bir önem vererek, tarımsal üretim hacmini yüzde 30 arttırmayı hedefliyoruz. Türkiye olarak Pakistan'a sulama yatırımları konusunda da teknik destek sağlayabiliriz." dedi.

Yine gıda işleme alanında da ülke olarak iyi bir konumda olduğumuzu ve dünya markası olma yolunda ilerleyen markalarımızın olduğunu belirten Bakan Dr. Pakdemirli, ilerleyen zamanlarda işadamlarıyla beraber Pakistan'ı ziyaret edip, işbirliği imkânlarını görüşmek istediklerini de sözlerine ekledi.

"PAKİSTAN, TARIM VE HAYVANCILIK KONUSUNDA BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP"

Pakistan Başbakanı İmran Khan ise iki ülke arasında var olan iyi ilişkilerin tarım alanına yansımasının önemli olduğunu dile getirerek "Türkiye tarım alanında çok iyi bir konumda. Ülkemiz de tarım ve hayvancılık konusunda büyük bir potansiyele sahip. Özellikte sulama, gıda işleme, helal et ve tarımsal verimliliği arttırma konusunda Türkiye'den destek bekliyoruz." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Pakistan Başbakanı İmran Khan arasında gerçekleşen görüşmeye Pakistan Planlama Bakanı Makhdom Khusro Bakhtyar, Pakistan Ankara Büyükelçisi Syrus Sajjad Qazi ile ülkemizden özel sektör temsilcileri katıldı.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?