Şekerbank

Nohut Eken Sağlık Biçer Projesi Tarla Günü Yapıldı

Nohut Eken Sağlık Biçer Projesi Tarla Günü Yapıldı

Nohut Eken Sağlık Biçer Projesi Tarla Günü

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında Osmaniyede 2017 yılında başlayan ve  uygulanmakta olan, 2018 ve 2019 yıllarında sürdürülecek olan "Nohut Eken Sağlık Biçer"  Projesi  kapsamında Osmaniye  ekolojik koşullarına uyum sağlayabilecek tescilli nohut çeşitlerinin çiftçi koşullarında demonstrasyonlarının kurulması ile hem bölge koşullarına olan uyum yetenekleri saptanmış hem de çiftçilerin çeşitleri tanımaları sağlanmıştır.

Bu kapsamda projenin yürütüldüğü Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde bir tarla günü düzenlendi. Törene Osmaniye Vali Yardımcısı Huriye Küpeli Kan, Hasanbeyli Kaymakamı Cuma Kılınç, Tarım ve Orman Osmaniye İl Müdürü İbrahim Sağlam, Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Dürdane Mart ve akademisyenler, çeşitli kamu ve kurum temsilcileri, özel sektör temsilcileri, çiftçiler, ilçe müdürleri ve personeller, basın mensupları ile geniş bir katılım sağlandı.

Törende konuşma yapan üretici Adem Sönmez bu proje ile daha geniş alanlarda nohut ekimi yaparak iyi bir gelir elde ettiklerini belirterek, kaliteli çeşitlerle hem toprağını zenginleştirdiğini hem de verimi yükselttiğini söyledi. Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nden Dr. Dürdane Mart ise yaptığı konuşmada bir yıl boyunca ekimini yapıp sabırla beklenen hasadın yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek İl Müdürlüğü ile ortak yürütülen bu projede oldukça fazla yol kat edildiğini, nohutun kışlık ekiminden alınan sonucun ise beklentilerini karşıladığını söyledi. İl Müdürü İbrahim Sağlam ise yaptığı konuşmada ülkemiz tarımında önemli bir yere sahip olan nohutun Hasanbeyli ilçemizde üç yıllık bu proje ile kıraç susuz alanlarda yetiştirilebildiğini, ekim yapılan alanın da en az 5.000 dekara ulaştırılmak istendiğini belirtti. İbrahim Sağlam, bu proje için çiftçi talebinin de fazla olduğunu, önümüzde ki ekim dönemi için yeterli tohum ihtiyacının karşılanması yönünde önlem alınacağını söyledi.

Bu proje ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde 2018 yılında kurulan demonstrasyonlarda "Azkan", "Hasanbey" ve "Arda" çeşitleri kullanılmıştır.  Proje kapsamında 2018 yılında 1.200 kg Nohut tohumluğu dağıtılmış olup, 160 dekar alanda 8 adet demonstrasyon kurulmuştur. Bu demonstrasyonlarda kışlık ekim yapılmıştır. Bölgede uygulanan yazlık ekimlerde dekara yaklaşık 110-120 kg nohut verimi alınırken; kışlık ekim uygulamamız da 220-270 kg/da verim alınmıştır.

"Nohut Eken Sağlık Biçer" Projesi Tarla Günü devamında temsili nohut hasadı yapılarak katılımcılara nohutlu pilav ikramında bulunuldu.  

Kaynak: Tarım Pusulası


Osmaniye haberleri Nohut Eken Sağlık Biçer Arda nohut çeşidi Azkan nohut çeşidi Hasanbey nohut çeşidi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)