Şekerbank

Milli Tarım Seferberliği

Milli Tarım Seferberliği

Başbakan Binali Yıldırım tarafından daha önce açıklanan Milli Tarım Politikası 2018 yılında süratle uygulanacak.Bu nedenle tarım sektörü yeni yıla yeni uygulamalarla birlikte girecek.

Özellikle girdilerle ilgili ve hayvancılık konusunda devreye girecek yeni uygulamalar tarımsal üretimi, ticareti ve fiyatları doğrudan etkileyecek.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Milli Tarım Politikasını açıklarken “çiftçinin kullandığı mazotun yarısı bizden” sözü 2018’de uygulamaya geçecek. Mazot desteğinin yaklaşık 3 kat artırılmasını öngören uygulama çerçevesinde ilk ödemenin 2018 yılı Mart-Nisan döneminde yapılması planlanıyor. Buna göre; 2015 yılında 700 milyon, 2016’da 740 milyon ve 2017’de 723 milyon lira öngörülen mazot desteği 2018 yılı tarımsal destekleme bütçesine 1,9 milyar lira olarak girerek bütçeden aslan payı almayı başarmıştır. Çiftçiler tarımsal destekten yararlanmak için sertifikalı tohum kullanmak zorunda olması da ayrıca altı çizilmesi gereken önemli bir konu. Özellikle sektör temsilcilerinin birçoğu uygulamanın sektör açısından çok önemli olduğunu ve sertifikalı tohumun üretimi artıracağını ve buna bağlı olarak tarımda verimin artacağını savunmaktadırlar.

Bunun yanı sıra hayvancılıkta hükümetin 2018 yılı icraatları içerisinde önemli bir yer tutacak. Edinilen bilgilere göre büyük işletmelerin teşvik edilmesi yerine 2018 yılından itibaren en az 3 yıl sürecek yeni bir proje ile sözleşmeli üretim yapacak küçük aile işletmeleri desteklenecek. Milli Hayvancılık Politikası temel alınarak hazırlanan proje ile küçük aile işletmeciliği, besicilik ve küçükbaş hayvancılığına yönelik destekler artırılırken, 2018 yılında 20 bin küçük işletmenin desteklerden faydalanması öngörülüyor. Tarım ve Hayvancılık hibe, teşvik ve destekleri çiftçilerimize olduğu kadar ülke ekonomisinin büyümesi ve dışa bağımlılığın ortadan kalkması için de son derece önemli. Avrupa’nın tahıl ambarı olarak bilinen ülkemizin bir an önce hak ettiği yere gelmesi için çiftçilerin desteklenmesi ve bilinçlendirilmesi şarttır.

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Başbakan Binali Yıldırım Mazot Desteği Gübre Tarımsal Dsteklemeler

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?