Şekerbank

Kivi Üreticilerine Erken Hasat Uyarısı

Kivi Üreticilerine Erken Hasat Uyarısı

​Doğu Karadeniz bölgesinde fındık ve çay gibi bölge ekonomisine katkı vermesi beklenen kivide hasat dönemine yaklaşılıyor. Bu yıl önemli oranda verim artışı beklenen kivide, zamanından önce hasadın bir takım zararlarının olacağı bilinmelidir.

Kivide hasat zamanı, teknik olarak, nasıl tespit ediliyor?

Meyve suyundaki 'suda çözünür kuru madde' miktarına bakılarak belirleniyor. Bunun için konunun uzmanı Ziraat Mühendisi Erdal YİĞCİ, Ortahisar ilçesi ve kivi yetiştiriciliğinin yapıldığı diğer ilçelerde 08-09 Kasım 2017 tarihlerinde bir dizi ölçüm yaptı. Ölçümlerde, kivideki kuru madde oranlarının  % 6,5 ile % 7 arasında olduğu tespit edildi. Bu değerler, Trabzon'da kivi hasadının henüz gelmediğini ifade etmektedir. Yanı sıra hasadın, Ekim sonu ile Kasım ayı ortalarına doğru yapılabileceği söylense de, hasadı meyvenin çeşidi, iklim faktörleri, rakım, yer-yöney gibi faktörler belirlemektedir. Kivinin hasat edilebilmesi için suda çözünür kuru madde miktarının % 7-9 arasında olması gerekir.

Trabzon İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY, meyvelerdeki kuru madde miktarının istenilen düzeye gelememesi, meyvelerde sulanma, dış yüzeylerinde hızlı yumuşama, buruşma, renginde bozulma ve meyvenin depo ömrünün azalmasına sebep olacağından, teknik olarak belirlenen değerlerin dışında yapılacak hasadın zararları konusunda üreticileri uyardı. Ayrıca GÜLBAY, üreticilerimizin hasat konusunda acele etmemelerini, hasat yapmadan önce İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile irtibata geçerek, hasat zamanı hakkında bilgi almalarının uygun olacağını belirtti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Trabzon Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Cahit GÜLBAY Kivi Kivide Erken Hasat Ziraat Mühendisi Erdal YİĞCİ

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?