Şekerbank

14 Fabrikası İçin Çok Kritik Yazı: Bakım Yapmayın

14 Fabrikası İçin Çok Kritik Yazı: Bakım Yapmayın

TÜRKŞEKER’E ait 25 fabrikanın bakım, onarım ve yedek parça ihtiyacını karşılayan Eskişehir Makina Fabrikası Müdürü, genel müdürlüğün sözlü talimatıyla özelleştirme kapsamına alınan 14 fabrika için “Yedek parça ve tamir siparişleri durdurulmuştur” duyurusu yaptı.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre; Makina ile Elektromekanik Aygıtlar Fabrikasına da aynı talimatın gittiği iddiasında bulundular. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), 21 Şubat 2018 Tarihli Resmi Gazete ilanıyla 14 şeker fabrikasının satışı için ihaleye çıktı. Bu ilandan bir gün önce, 20 Şubat’ta, fabrikaların bakım, onarım ve yedek parça ihtiyacını karşılayan Eskişehir Makina’nın Müdürü Yaşar Özüdoğru, personeline yazılı olarak şu duyuruyu yaptı: 

SÖZLÜ TALİMAT ALDIK

“En son alınan karar ile Türkşeker’e bağlı 14 fabrikanın teker teker satışına karar verilmiştir. Bu periyot içerisinde bu tarihten itibaren Genel Müdürlük yetkililerinin sözlü talimatları sonucu ilgili fabrikaların yedek ve tamir siparişleri durdurulmuştur. İmalat ve sevkiyat yapılmayacaktır. Yalnızca tamir için daha önce gönderilen ve demonte edilmiş tesisin operasyonları asgari seviyede malzeme kullanılarak tamamlanacaktır.

Fabrikaya özel bir imalat ise iş hazırlama ve ilgili kısım amirleriyle görüşülerek hareket edilecektir. Malzeme ambarından, ambar yedeklerinden de sevkiyat yapılmayacaktır. Sipariş açılmayacak, ambara not verilmeyecektir. Geri kalan 11 Fabrikanın işlerine ağırlık verilecektir. 

Genel Müdürlüğümüzden gelen yazılar üzerine ayrıca doğrudan temin edilen hazır malzemeler, bakım onarım ve üretimin devam etmesi için gerekli faaliyetlerin asgari düzeyde olmasına itina gösterilecektir. Gereksiz ve stoğa yönelik taleplerden ve üretimlerden kaçınılacaktır. Yukarıdaki hususlara uyulmasını önemle rica ederim.”

PANCAR KAPIDA ÇÜRÜR

Fabrikalara zamanında parça gitmeyip, bakım onarımı yapılmaz ise üretimin riske gireceğini anlatan uzmanlar, pancarın fabrika kapısında beklediği her gün şeker oranının düşeceğini, lastikleşeceği için işlenirken enerji ihtiyacının artacağını, sürenin daha da uzaması halinde ise çürüyeceğini vurguladı.

Uzmanlar, “Şeker fabrikalarının çalışması saat saat planlanır. Pancar kampanya döneminde 7 gün 24 saat esasıyla çalışan fabrikalar, kampanya bitiminde Eskişehir Makina tarafından bakım, onarımları yapılır; yedek parça ihtiyaçları karşılanır. Bu süreç yeni kampanya dönemine kadar devam eder.

Bu fabrikalar özelleşse de özelleşmese de bakımları yapılmaz ise yeni kampanya döneminde bir dizi sıkıntı oluşur. Daha şimdiden şeker üretimini riske atıyorlar” tepkisini de gösterdiler.

HİZMET ASGARİ VERİLECEK

Şeker fabrikalarında üretimin Şubat ayında bittiği, Mart-Nisan aylarının stok sayımının yapıldığı rehavet; Haziran-Temmuz-Ağustos aylarının ise büyük revizyon dönemi olduğuna dikkat çekildi.

Özelleştirme sürecindeki fabrikalara Eskişehir Makina tarafından asgari oranda hizmet verilmeye devam edileceği vurgulandı. 20 Şubat’tan itibaren bu fabrikalara yapılacak zorunlu bakım, onarım, yedek parça hizmetlerinin ayrı bir hesapta izlenerek; fabrikayı alacak yatırımcıdan tahsil edileceği anlatıldı. Buna göre, Çorum fabrikası için 30 bin liralık dişli gönderildiyse bu hizmetin bedeli yeni yatırımcıdan alınacak. Gereksiz ve stoka yönelik malzeme 14 şeker fabrikasına gönderilmeyecek.

 

Kaynak: Hürriyet


Eskişehir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Şeker Şeker Pancarı Şeker Fabrikaları Türk Şeker Özelleştirme İdaresi Başkanlığı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?