Şekerbank

Sarıbal: Önce Çiftçinin Borcunu Yapılandır

Sarıbal: Önce Çiftçinin Borcunu Yapılandır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, karara tepki gösterdi. Ziraat Bankasının parası var ise kuruluş amacına uygun olarak çiftçilerin borçlarını yapılandırması gerektiğini belirten Sarıbal, “Önce kuruluş amacın olan ülke çiftçisini koruyacaksın. Vergi vermeyeni değil, üretenin yanında olacaksın” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili, Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bankalar Birliği, Kulüpler Birliği ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hazırladığı plana göre kulüp borçlarını Ziraat Bankası üzerinden yapılandırması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kulüplerin 31 Ocak 2019’a kadar mali tablolarını sunarak borçlarının Ziraat Bankası üzerinden yapılmasına çiftçi örneği vererek eleştiren Sarıbal, “Futbolcu vergi vermez, kulüp vergi vermez ancak bu ülkenin üreticisinin borcuna gelince aslan kesilen Ziraat Bankası çiftçi borçlarını yapılandırma yapmaz” dedi.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı 2,1 milyon çiftçinin borçlarının bugün itibariyle, 100 milyar lirayı geçtiğini hatırlatan Sarıbal, ürettikleri para etmediği için kamu ve özel sektöre olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilere her gün haciz gittiğini belirtti. Üretim yapamaz duruma gelen çiftçiler borcundan dolayı tarlasını, traktörünü, evini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan Sarıbal, çiftçiye destek olması gereken adı üstünde Ziraat Bankası ise üreticiye destek olmak yerine futbol kulüplerinin borçlandırmak için kolları sıvadığını aktardı.

Çiftçilerin bankalara olan borcunu yapılandırılması gerektiğini ifade eden Sarıbal, “Madem bu ülkede para var. Önce kuruluş amacın olan ülke çiftçisini koruyacaksın. Vergi vermeyeni değil, üretenin yanında olacaksın. Çiftçi borçlarının acilen 2 yıl ödemesiz 10 yıl vade de yapılandırılması gerekir” dedi.

Çiftçinin Tarım Bağ-Kur’una %31,10 zam yapılarak 764,96 lira olmasını eleştiren Sarıbal, “Çiftçiye destek vermeye gelince %11 artır. Zamanında desteğini ödeme, ödeme yapınca müjde diye ver. İş çiftçinin borcuna gelince ortalıkta gözükmeyeceksin. AKP’nin tarım politikaları bu ülke çiftçisini tarlasında işçi olmaya mahkûm etmek üzerine kurmuştur. Bunu artık bu ülkeyi seven herkesin görmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Sarıbal, şöyle devam etti:

“Ziraat Bankası, AKP’nin yanlış tarım politikaları nedeniyle ürettikleri para etmediği için, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin borçlarını yapılandırmak için kılını kıpırdatmıyor. Tam tersine, çiftçilerin evini, tarlasını, bahçesini, traktörünü hatta hayvanını haciz ediyor. Ama futbol kulüplerinin milyarlarca liralık borçlarını yapılandırıyor.

Buradaki amaç nedir? Ziraat Bankasının çiftçinin borçlarını yapılandırmak yerine futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmesinin kamu yararı neresindedir?”

ERDOĞAN’A YANIT

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP İzmir aday tanıtım toplantısında çiftçilere ödenecek tarımsal desteklemelerle ilgili açıklamasına da değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, “Dün AKP genel başkanı İzmir’de desteklerin Ocak ayı içinde ödeneceğini söylerken “Bay Kemal inşallah bundan sonra ‘çiftçiye ne verdin’ demezsin” diye bir ifade kullandı. Buradan hatırlatmak isterim, AKP tarafından çıkarılan Tarım Kanunu’na göre, çiftçinin devletten 155 milyar TL alacağı var. AKP Genel Başkanı’na soralım, bu 155 milyar TL ne oldu. Kendi getirdiği kanuna uymayan bir yönetim var maalesef” dedi.

 

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?