Şekerbank

Mecliste 'Çiftçi Kime Oy Veriyor' Tartışması

Mecliste 'Çiftçi Kime Oy Veriyor' Tartışması

Türkiye Cumhuriyeti ile Sırbistan Devleti arasında imzalanan Serbest Ticaret Antlaşmasının TBMM’sindeki görüşmelerinde CHP Tarım Politikaları ve Tarım Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili ile Ak Parti Isparta milletvekili Recep Özel arasında millet kime oy veriyor polemiği yaşandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal ile Ak Parti milletvekili Özel arasında geçen millete kime oy veriyor tartışması;

ORHAN SARIBAL (Bursa) - Milletvekiline şunu söylemek isterim: 2006 yılında çıkardıkları yasaya göre gayrisafi millî hasılanın yüzde 1'inin altında olmamak üzere çiftçiye doğrudan vermeleri gereken bir destek var. 2019 için 16,1 milyar vereceklerini söylüyorlar ama vermeleri gereken 44 milyardır. Çıkardıkları yasayı bile ne doğru dürüst biliyorlar ne doğru dürüst okuyorlar ne doğru dürüst hayata geçiriyorlar.

İkinci bir konu, çok açıkça söylemek istiyorum: AKP'nin özelliklerinden bahsetti. Hayaldi gerçek oldu. Söyleyeyim: 2,8 milyon çiftçi vardı geldiklerinde, toplam borçları 4 milyar bile değildi. Şu anda 2 milyon civarına indi çiftçi sayısı, şu anda sadece resmî borçları 100 milyar. Hayaldi gerçek oldu, başardınız! Sizden ancak bu beklenir. Çiftçinin borcunu 25 kat artırdılar. Diğer bir konu, onu da söylemek isterim, çok net... 

RECEP ÖZEL (Isparta) - Millet kime oy veriyor, onu da anlatsana. 
ORHAN SARIBAL (Bursa) - "16,1 milyar diyorlar." Çiftçiden haberleri yok. 
RECEP ÖZEL (Isparta) - Kime oy veriyor millet? 
ORHAN SARIBAL (Bursa) - Çiftçi 3 milyar litre mazot kullanıyor. 3 milyar litre mazotu kullandığınızda toplam 17 milyar, 18 milyar civarında bu ülkeye ticaretten para ödüyor çiftçi. Onun 11, 12 milyarı vergi. 16,1 milyara karşılık 12 milyar mazottan geri alıyorsunuz. Allah'tan korkun be! Allah'tan korkun!

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?