Şekerbank

Gürer: “Tarımsal Desteklemeler İçin Fayda-Maliyet Analizi Yapılmalı”

Gürer: “Tarımsal Desteklemeler İçin Fayda-Maliyet Analizi Yapılmalı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımsal desteklemelerin ülke ekonomisi açısından fayda ve maliyet hesaplamasının yapılarak, ekonomik ve sosyal etkilerinin ölçülmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Araştırma önergesinde Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından AR-GE destek projeleri de dahil 32 adet konusu, etki analizi, değerlendirme ve bu kapsamda sayılabilecek rapor üretildiğini belirtti.

Gürer, IPARD Projesi, ÇATAK Projesi, mazot ve gübre desteklemeleri, hayvancılık desteklemeleri gibi tarımsal desteklerin bulunmasına rağmen bunların fayda- maliyet analizlerinin oluşturulmadığına işaret etti.

CHP Milletvekili Gürer, “Sayıştay raporuna da yansıyan bu konuda tarımsal destekleme ödemelerinin ülke ekonomisi açısından muhtemel fayda-maliyet hesaplarının yapılması, ekonomik ve sosyal etkilerinin ölçülmesi, değerlendirilmesi ve buradan elde edilen veriler ışığında, plan ve programlar oluşturularak yönetim süreçlerinin gerçekleştirilmesi ve izlenmesi amacıyla sistematik ve analitik analizler ve bunların raporlanması için Düzenleyici Etki Değerlendirme kapasitesinin tam anlamıyla oluşturulamadığı, bunun sonucunda da tarımsal desteklemelere ilişkin genel analiz verilerinin sağlanamadığı, veri tabanının oluşturulamadığı, dolayısıyla tarımın yapısal problemlerinin çözümü ve sürdürülebilir tarımın sağlanabilmesi için gereken karar süreçlerinden yeterince fayda sağlanamadığı  Sayıştay incelemelerinden anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Gürer, “ Bu nedenle tarımsal desteklemelerin Tarım Kanununda belirtilen amaçların gerçekleşmesine; ne derece etki ve hizmet ettiği, tarımsal ürün artışı ve ürün kalitesi acısından katkısı, çiftçi nezdinde memnuniyet derecesinin ölçümüne (v.b) ilişkin olarak ödenen bütün tarımsal desteklemelere yönelik etki analizi çalışmalarının ivedelikle yapılması için idari karar ve işlemlerin uygulanması ve gerekiyorsa yasal düzenlemelerin yapılmasının uygun olacağı değerlendirildiği raporlarda ifade edilmektedir. Bu süreç meclis araştırması ile ele alınmalı ve bu sorunlara yönelik çözüm üretilmelidir” açıklamasında bulundu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Sayıştay raporuna da yansıyan sorunun varlığının net olarak ortada durduğunu işaret etti ve bu konuda mutlaka bir araştırma yapılıp, çözüm yollarının bulunması gerektiğini belirtti.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?