Şekerbank

Gürer, “Anız yakılmasın, tarlada sap değer bulsun.”

Gürer, “Anız yakılmasın, tarlada sap değer bulsun.”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hububat hasadı sonrasında  tarlada bırakılan sap ve samanın, 4 milyar lirayı bulan yıllık ekonomik kaybıyla ilgili sorunu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. 

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, bakanlıklarının anız yangınlarının önlenmesine yönelik olarak yürüttüğü çalışmalardan bahsetti. 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer önergesinde, “Hububat hasadı sonrası sap ve samana sıfıra yakın fiyat verilmesi nedeni ile saman tarlada kalmakta ve bu durum saman ithaline kadar sorun yaratmaktadır. Kaba yem tanımı içinde kalan sap ve samanın tarlada yakılması ile toprak ciddi zarar görmektedir” dedi. Ömer Fethi Gürer, “Sorunu çözmek için bir çalışma yapılmakta mıdır? Bakanlığınızın ekonomik değeri 4 milyar lirayı bulduğu belirtilen bu sorun için bir çözüm üretilmesine yönelik çalışması var mıdır?” şeklindeki sorularına da yanıt istedi.

Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Anız Yangınlarının Önlenmesi Hakkında Tebliğ" hükümleri kapsamında çalışmalar yürütüldüğünü belirterek, “Tebliğ kapsamında hububat hasat döneminin başlaması ile birlikte anızların yakılmasının önlenmesi için her yıl 81 İl Valiliğine gönderilen talimatlar doğrultusunda eğitim ve yayım çalışmaları yapılmakta, konu ile ilgili tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarıyla işbirliği yapılması hususunda Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüklerimizce çalışmalar yürütülmektedir” dedi.

Biçerdöverin anızı toprağa en yakın seviyede biçmesinin sağlanması, hasattan sonra tarladaki anızı parçalayarak toprağa kolayca karışmasını sağlayan aletlerin kullanılmasının teşvik edildiğini anlatan Bakan Fakıbaba, “Anız yangınlarını azaltacak bir uygulama olan anıza doğrudan ekim yönteminin yaygınlaşması için Bakanlığımızca önemli çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı çerçevesinde anıza doğrudan ekim yapan çiftçilere üç yıl boyunca yılda 30 TL/da destekleme ödemesi yapılmaktadır” açıklamasında bulundu. 

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Ahmet Eşref Fakıbaba Ömer Fethi Gürer CHP Anız Anız Yangınları Hububat Saman Saman İthalatı

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?