Şekerbank

Büyükşehir Belediyesi Bir İlke Daha İmza Attı

Büyükşehir Belediyesi Bir İlke Daha İmza Attı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı ve Arıcılık kapsamında Ana Arı Üretim İznine sahip ilk ve tek Büyükşehir Belediyesi olarak bir ilke daha imza attı. 29.12.2017 tarihinde T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan işletme denetlemelerinde, Ana Arı Yetiştiriciliği Talimatnamesi’nde belirtilen üretim kriterlerine sahip olduğu tespit edilen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan tesis Ana Arı Üretim İzni Belgesini almaya hak kazandı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak kırsal kesimde yaşayan üreticilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi, ek gelir sağlaması amacıyla 2017 yılı yatırım programı kapsamında Karesi İlçesi sınırları içerisinde 50 dekar alanda Ana Arı ve Arı Ürünleri Üretim Tesisinin inşaatı tamamlanmış olup, faaliyetlerine başlamıştı. Bu proje ile Balıkesir’de arıcılığın geliştirilmesi amaçlanmış olup, ilk aşamada ana arı üretimi planlandı.

Bölgeye uyumlu üretilecek olan ana arılar çiftçilerin kullanımına sunulacak ve kovan verimliliği maksimal düzeye taşıyacak olmakla birlikte bal, polen ve üretilecek olan arı ürünlerinin miktarlarında da artış oluşturacak ve haliyle de çiftçimize daha fazla katma değer sağlaması planlanıyor.

Tesis 250 adet Langstroth Karma Katlı Plastik Arı Kovanı ve bin adet Ana Arı Yetiştirme Kovanı ile yıllık ortalama 3 bin adet ana arı üretimi yapmayı planlanmaktadır. Kurulmuş olan tesisde bal, polen, arı zehri, arı sütü, propolis gibi arı ürünleri üretimi de yapılacaktır. Tesiste modern arıcılığa esas her türlü çalışma gerçekleştirilecek olup tesis aynı anda AR-GE çalışmaları için de bir merkez olma özelliğini taşıyacak.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Balıkesir Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ana Arı Arıcılık Ana Arı Üretimi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)