Şekerbank

Başdanışman Okan Gaytancıoğlu’ndan Gübretaş Soruları

Başdanışman Okan Gaytancıoğlu’ndan Gübretaş Soruları

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerinde anlam veremedikleri bazı politika değişikliklerine gidildiğini vurgulayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya bir soru önergesi verdi.

GÜBRETAŞ’ın gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR’daki yüzde 40 hissesini kısa bir zaman önce 3 kere satışa çıkardığını ancak şimdi satmaktan vazgeçerek NEGMAR’daki hisselerini arttırma yoluna gittiğini söyleyen Gaytancıoğlu, bu durumu anlayamadıklarını belirtti. 

GüBRETAŞ’ın yüzde 75’inin 1 milyon çiftçinin ortağı olduğu Tarım Kredi Kooperatiflerine ait olduğunu belirten Gaytancıoğlu "Tarım Kredi Kooperatifleri ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın denetimi altında bulunuyor. Bu nedenle kamuoyu bir açıklama beklemektedir." Dedi.

Gaytancıoğlu’nun verdiği soru önergesinin metni şu şekilde;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda yer alan sorularımın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebimi saygılarımla dilerim.

Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu 
Edirne Milletvekili

Bilindiği üzere kara ve deniz taşımacılığı konusunda faaliyet gösteren NEGMAR Denizcilik Yatırım A.Ş’nin yüzde 40’ı GÜBRETAŞ’a aittir. Ancak GÜBRETAŞ, bir gelir elde edemediği için borçlu ve zarar eden NEGMAR’daki yüzde 40 hissesini 3 kere satışa çıkarmış ancak üç ihalede de müşteri çıkmasına rağmen bu ihaleler sonradan çeşitli nedenlerle iptal edilmişti.

Son günlerde yapılan açıklamalar neticesinde GÜBRETAŞ’ın NEGMAR’daki politikasının tamamen değiştiği hisselerini satıp NEGMAR’la ortaklığı bitirilmek yerine, GÜBRETAŞ’ın NEGMAR’daki ortaklık payının artırılmasına karar verdiğini görmekteyiz.

GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu aldığı kararla, Etis Denizcilik Yatırım A.Ş’nin NEGMAR’daki yüzde 20 hissenin satın alınmasına karar vermiştir. Bu satın alma işlemi gerçekleşirse GÜBRETAŞ’ın satamadığı NEGMAR’daki ortaklık hissesi yüzde 40’dan yüzde 60’a çıkacaktır. Yine alınan bir kararla GÜBRETAŞ’ın Etis Denizcilik Yatırım A.Ş’nin NARLI FERİBOT A.Ş’deki yüzde 30 hissesi ile GÖK DENİZCİLİK A.Ş’nin tamamını satın alacağı yönünde.

Buna göre;

1. GÜBRETAŞ’ın borçlu ve zarar eden NEGMAR’daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen ihlallerin iptal edilmesinin nedeni ne dir?

2. GÜBRETAŞ’ın borçlu ve zarar eden NEGMAR’daki hisselerini satmak için üç kez ihaleye çıkmasına rağmen şimdi yeni hisseler alarak ortaklık payını artırmak istemesinin nedeni nedir?

3. GÜBRETAŞ tarafından satın alınacak NARLI FERİBOT ve GÖK DENİZCİLİK A.Ş’deki hisselerin değerlendirme tespit çalışmasının hangi şirket tarafından yapılacaktır?

Kaynak: Tarım Pusulası


Edirne Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi CHP Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Ahmet Eşref Fakıbaba GÜBRETAŞ NEGMAR Tarım Kredi Kooperatifleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
‘’Zoru hemen yaparız, imkansız da biraz zaman alır’’
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?