Şekerbank

Tanrıverdi: 10 Milyon Sokak Hayvanı Ölüm Korkusu İle Yaşamaktadır

Tanrıverdi: 10 Milyon Sokak Hayvanı Ölüm Korkusu İle Yaşamaktadır

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin TANRIVERDİ, yaşanan hayvan ölümleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dün gece geç saatlerde Ankara’nın Batıkent bölgesinde çok sayıda sokaklarda yaşamak zorunda kalan hayvanın zehirlenerek öldürüldüğü duyumunu aldık. Sonrasında bölgede bulunan Veteriner Hekimler, Vatandaşlar ve klinik sahibi meslektaşlarımız ile irtibata geçerek olay ile ilgili detayları öğrenmeye çalıştık.

Çok vahim bir durum ile karşı karşıyayız. Sahipsiz, sokaklarda yaşamak zorunda kalan 7 tane köpek katledilmiş. Sayısı tespit edilemeyen birçok hayvanda Veteriner kliniklerimizde tedavi altındadır.

Yaşanan katliamı şiddetle kınıyoruz. Olayın faillerinin bir an önce yakalanıp adalet önünde hesap vermesini istiyoruz. Hayvan öldürmekle insan öldürmenin arasında fark yoktur. Tüm siyasi partilere ortak çağrımızdır. TBMM’de bekleyen hayvan hakları kanununu acilen yasalaştırın. Hayvana şiddet uygulayan istisnasız herkes en ağır şekilde cezalandırılsın. İnsan öldüren bir kişi hangi şekilde yargılanıyorsa, hayvan katleden insanlarda o şekilde yargılansınlar.

Türkiye genelinde 10 milyon civarında sokak hayvanı bulunmaktadır. Üzülerek söylüyorum ki ; tüm sokak hayvanları katledilme ile karşı karşıyadır. 10 Milyon hayvan her an ölüm korkusu ile yaşamaktadır. Batıkent’ te yaşanan olayın aynısını tüm Ülkemizde farklı il ve ilçelerde her an duyabiliriz.

Maalesef Belediyelerin, Tarım ve Orman bakanlığının sahipsiz sokak hayvanlarının yaşamları için ayırdıkları bütçe yetersizdir. Veteriner Hekimler olarak Devletin bütçesinin yetersizliğinden kaynaklı sorunlar nedeni ile sürekli vatandaş ile tartışma halindeyiz. Size soruyorum, yeterli sayıda barınak yok ise, yeterli sayıda Veteriner Hekim istihdam edilmiyor ise, hayvanların sağlığı, bakımı, beslenmesi için yeterli ilaç, aşı, yiyecek alınmıyorsa bu mesele nasıl çözülecek.

Vatandaş gönüllülük esasına dayalı olarak sokak hayvanlarına bakmaya, beslemeye çalışmaktadır. Fakat bu sürdürülebilir bir politika değildir. Devlet acilen bu sorunu MİLLİ MESELE haline getirmeli ve geniş kapsamlı bir toplantı yapmalıdır.

Tüm ülke genelinde sokaklarda yaşayan hayvan sayısı tespit edilsin

Belirlenen sayı üzerinden gerekli maddi bütçe acilen ayrılsın

Veteriner Hekim istihdamı artırılsın,

Veteriner Hekim Odalarının kontrolünde özel veteriner klinikleri ile yapılacak anlaşmalar sonucunda sokak hayvanlarının sağlığı, bakımı için ayrılan bütçeden kliniklere pay ayrılsın

Hayvan sever derneklerinin faaliyetleri, çalışmaları İçişleri Bakanlığı tarafından yeniden incelensin. Sıkıntı, sorun, usulsüz harcama tespit edilen dernekler acilen kapatılsın

Hayvan hakları yasası TBMM’de bekletilmesin. Bir an önce yürürlüğe girsin

Hayvana şiddet yasası ayrıca hazırlansın. İnsan öldüren kişi ile hayvan öldüren insan aynı cezayı alsın. Hayvana şiddet uygulayan, hayvanı darp eden, hayvanı yaralayan insanlar kalıcı ve çaydırıcı hapis ve para cezası alsınlar

Hayvan sevgisi, temel hayvan sağlığı, bakımı, hayvana karşı davranış gibi dersler tüm okullarda ders olarak okutulsun. Çocuklarımıza küçük yaşta hayvan sevgisi ve onların yaşam haklarına saygılı olmayı öğretelim ki büyüdüklerinde şiddet uygulamasınlar.

Hayvana şiddetin durdurulması, hayvan sevgisinin artırılması, vatandaşa hayvan haklarının öğretilmesi için kamu spotları, tanıtım kampanyaları, eğitim seminerleri düzenlensin.

Hayvanı önce sahiplenip, bir süre sonrada sokağa bırakan kişilere hapis cezası verilsin.

Kaynak: Tarım Pusulası


Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?