Şekerbank

Büyük Hayvan İşletmelerinin Desteklenmesi Lazım

Büyük Hayvan İşletmelerinin Desteklenmesi Lazım

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı, Antalya'da gerçekleştirildi. 

Çalıştayda, hayvancılık, yem sektörleri ile üretici birlikleri temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığı yaklaşık 300 kişi katıldı. Çalıştayın kapanış programında konuşan Bakan Fakıbaba, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, bu işi yapan üreticilerle bir araya gelmeden, onların dertlerini dinlemeden bu işi yürütmenin mümkün olmadığını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, buzağı ölüm oranını düşürmeden, hayvan hastalıkları, gıda sağlığı, gıda güvenliği olmadan sağlıklı toplum olmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, "Bırakın üretimi ithalatı, ihracatı, önce can sonra canan. Önce benim halkımın sağlığı önemlidir. Birileri çıkıyor, kendini bilmez bir şekilde anlatıyor, 'Şunu yemeyin, bunu yiyin, şu öyle olursa bu böyle olur' yav Allah aşkına hoca şeyiyle çıkıyorsun, milleti yanlış yönlendiriyorsun. Aşırıya kaçmadan, sağlıklı ve temiz olması kaydıyla benimde düşüncem, aşırıya kaçmadan karnınız doyduğu an bırakmak kaydıyla yiyin kardeşim" dedi.

Ankara'da masa başında olmakla bu işin başarılamayacağını ifade eden Bakan Fakıbaba, eğer küçük ve orta seviyedeki işletmelere önem vermeyip desteklemediğimiz takdirde bu işin sürdürülebilirliğinin olmadığının altını çizdi.

Küçükbaş işletmelerinin yanında büyükbaş işletmelerinin de olması gerektiğine değinen Bakan Fakıbaba, "Profosyonel takımların B takımı olmadığı, şehrinin oyuncularına sahip olmadığı zaman dışarıdan getirilen futbolcularla belirli yere kadar gidiyor, sonra da tökezliyor. Ana iskeletin orta ve küçük işletmeler üzerine kurulması ama büyük işletmelerinde hem bakanlık hem de orta ve küçük kuruluşlar tarafından mutlaka ve mutlaka desteklenmesi lazımdır" dedi.

"Bu sene hayvan sayımızı net öğreneceğiz"

Envanter çalışmalarına da değinen Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, "Ne kadar büyükbaş hayvanımız var, 14 milyon, 14.5 milyon, 15 milyon, gerçekten bir sayı yok. Küçükbaş 42 milyon, 45 milyon,55 milyon, 30 milyon oluyor. Bu konuda da gerçekten yıllardan beri çalışmamız olmasına rağmen bazen de kendi kendimizi eleştirmeyi borç görüyorum. İnşallah en doğru bilgileri bu sene alacağız' dedi. 

"Kırsal kalkınmanın önemi"

Sorunun temelinde kırsal kalkınma olduğunu işaret eden Bakan Fakıbaba, "Bunu gerçekleştirmediğimiz takdirde tarım ve hayvancılıkta başarılı olmamız mümkün değildir. Çok güzel köy planı var, ahır mükemmel, üretici hayvanını seviyor, hayvan ona ürün veriyor, geçindiriyor. Duşunu alıp akşam maça gidiyor. Bunlar olmayacak şeyler mi bunları yaparız. Köysel dönüşüm çok daha rahat ve ekonomik, daha huzurlu, mükemmel, hem üretimi hem hayvancılığı, sanayiyi geliştirebileceğimiz yerler. Maalesef bunun hale bilincinde değiliz. Bunlar önceliğimiz" ifadelerine yer verdi.

"Büyük işletmeler daha kırılgan"

Küçük işletmeler kadar büyük işletmelerinde kırılgan bir yapısı olduğunu aktaran Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, "Büyük işletmeler kar payına bakıyor. Küçük ve orta yatırımcıda bir şevk var ruh var, büyük yatırımcı haklı olarak milyonları veriyor buradan ne kazanırım diyor. Büyük para kazanamazsa kırılganlık çok daha fazla olacaktır. Anında işletmesini kapatıp başka bir yatırıma gidebilir 'dedi. 

Bakan Fakıbaba, yetiştirici eğitimin de önemli konulardan biri olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Toprağı suyla, çiftçiyi eğitimle buluşturmamız gerekiyor. Bunları kim yapacak üniversitedeki arkadaşlar. En büyük laboratuvarlarımız araziler, ahırlarımız. Öğrenciler hiç aşı yapmadan veteriner hekimi olmuş veya ziraat mühendisi olmuş. Bunları üzülerek söylüyorum, belki de yanlışımdır. Genelde teorikte kalıyoruz, pratikte öğrencilerimiz ve asistanlarımız genelde faydalanmıyor."

"Onu yemeyin, bunu yiyin diyenlere eleştiri"

Buzağı ölüm oranını düşürmeden, hayvan hastalıkları, gıda sağlığı, gıda güvenliği olmadan sağlıklı toplum olmanın mümkün olmadığını vurgulayan Bakan Fakıbaba, "Bırakın üretimi ithalatı, ihracatı, önce can sonra canan. Önce benim halkımın sağlığı önemlidir. Birileri çıkıyor, kendini bilmez bir şekilde anlatıyor, 'Şunu yemeyin, bunu yiyin, şu öyle olursa bu böyle olur' yav Allah aşkına hoca şeyiyle çıkıyorsun, milleti yanlış yönlendiriyorsun. Yanlış yönlendirmeler var. 'Bal iyi değildir'. Türkiye'de üretilen bal her yerde bal. Bir hekim olarak ne diyetten anlarım, ne diyet uzmanıyım. Ben bir hekimim, cerrahım. Aşırıya kaçmadan, sağlıklı ve temiz olması kaydıyla benimde düşüncem, aşırıya kaçmadan karnınız doyduğu an bırakmak kaydıyla yiyin kardeşim. Tereyağını, balını, zeytini, pekmezini de yiyeceksin. ' Yok şunu yeme bunu ye, şu şöyledir, bu böyledir.' Ekmeğini de yiyeceksin. Kalkıp da 3-5 ekmek yiyin demiyorum. Normal bir sınır vardır. Şuna kısıtlama getir buna getir, insanlarda daral oldu. Acaba 50 tane zeytin yiyebilir miyim? Böyle bir şey olabilir mi? Yiyebildiğiniz kadar yumurta yiyin, oradan biri 6 yumurta yiyebilir miyim? 6 yumurta insan sağlığına zarar." dedi.

"Kadınlarımıza önem vermeliyiz"

Kadına önem verilmesinin altını çizen Bakan Fakıbaba, "Kadına önem vermediğimiz takdirde hiçbir şeyde başarılı olamayız, sadece tarım ve hayvancılıkta değil. Türkiye'nin gelişmesinde başarılı olamazsınız. Kadının sosyal güvencesi de olacak. Nüfusumuzun yüzde 70'i şehirlerde yaşıyorsa yüzde 30'u köylerde yaşıyor. Bu insanları kırsal kalkınmada verdiğimiz desteğe bakıyorum, destek yeterli değil. Bu destek yeterli olmadığı zaman kırsal kalkınma olmuyor. Bu olmadığı zaman kadın, yaşlı, genç, şehre geliyor. Bizim ne yapıp kırsal kalkınmayı artırmalı, geliştirip, genişletmeliyiz. Kadının, gencin köyde durmayışının en önemli nedeni budur." ifadelerine yer verdi.

"Prosedürü azaltacağız"

Prosedürlerin fazla olmasından yakından Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, "Prosedür az olacak. Biz problem oluşturan değil, problemi çözen bir bakanlığız. Bütün tarım il müdürlükleri ve bakanlık evinizdir. Bakanla görüşemeyebilirsiniz ama biz parti olarak bakanlar olarak halkın emrindeyiz. Halk bizi seçti hizmetkar olarak karşınıza gönderdi. Sizlerde bizlerde bu halkın hizmetkarıyız. Bu ülkeye çok borcumuz var. Bunu 2002 yılından bu yana ödüyoruz. Bu yeterli değil. Daha fazla çalışacağız." dedi.

"Tedbirler alıyoruz"

Türkiye'nin içinde bulunduğu darboğazdan geçeceğini dile getiren Bakan Fakıbaba, "Başaracağız. Kuraklıkla ilgili biz önlemleri almak için çalışıyoruz. Her ay toplanan koordinasyon kurlumuz var. Şuanda tarımsal kuraklık, hem dua edeceğiz hem tedbir alacağız. Atatürk Barajı'nı, sulama göletlerini daha iyi değerlendireceğiz. Afetleri de daha az zararla kapatma imkanımız olacaktır" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Fakıbaba, çalıştay grubu başkanları plaket takdim etti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda tarım Hayvancılık Ahmet Eşref Fakıbaba Et Kurbanlık Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı Antalya buzağı ölüm oranı

Haber Yorumları

 • Celal Şahin tekin

  Celal Şahin tekin

  12.01.2018 16:03

  Sayın bakanım büyük bir haksızlığa uğramış çaresiz ve mağdur edilmiş büyük bir çıkmaz içindeyiz 2014 ten beri işletmeye hazır duruma getirilmiş ve canlı hayvan alımı aşamasında yatırım düşmanı olan bir kısım bünyenizdeki bürokrasi dekilerin engellemelerine takılmış olan SS Malazgirt İlçe Merkezi Tarımsal Kalkınma kooperatifi yönetimi olarak sizinle görüşmek sıkıntılarımızı dile getirmek istiyoruz sesimizi duyarak rendevu talebimizi kabul buyurmanızı rica ediyoruz Yön.kurl.Bşk. Celal Şahin Tekin 0532 477 11 26

 • Hüseyin AKYALÇIN

  Hüseyin AKYALÇIN

  12.01.2018 11:50

  Küçük hayvan işletmecisi ne yapsın.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)