Şekerbank

Antalya’da Okul Kantin Ve Yemekhanelerine Sıkı Denetim

Antalya’da Okul Kantin Ve Yemekhanelerine Sıkı Denetim

Antalya’da okul kantinlerine 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde 2 bin 40 okul kantini ile bin 328 yemekhane denetlendi.

Antalya’da okul kantinlerine 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde 2 bin 40 okul kantini ile bin 328 yemekhane denetlendi.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen denetimler hakkında yaptığı açıklamada; “İl müdürlüğü olarak üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla, gıda işletmelerinde gerekli kontrol ve denetimler yapıyoruz” dedi.

Yılda En Az 2 Denetim

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yerlerin de denetlendiğini ifade eden İl Müdürü Özen; “Kantin, yemekhane, kafeterya, çay ocağı, büfe gibi gıda işletmelerinin özel hijyen şartları, satışa ve tüketime sunulan gıdaların güvenilirliği ve kontrolü 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’na istinaden İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından yetkilendirilen gıda kontrol görevlilerimizce yürütülüyor. Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi tarafından belirlenen risk esaslı denetim sıklığına göre söz konusu işletmelerin yılda en az 2 defa rutin denetimleri gerçekleştiriyoruz” dedi.

752 Okul Kantini ve 591 Okul Yemekhanesi Denetlendi

İşletmeler “Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği”ne göre işletmelerin denetlendiğini ifade eden Özen; “Denetimlerde çevresi, işletme hijyeni, alet-ekipman hijyeni, personel hijyeni, gıda güvenilirliği ve hijyeni yönünden kontrol ve denetimleri yapılır. Antalya İl genelinde 752 adet okul kantini ve 591 adet okul yemekhanesi faaliyet göstermektedir. İl Müdürlüğümüzce 2018-2019 eğitim-öğretim yılı içerisinde okul kantinlerinde 2.040 denetim, okul yemekhanesinde ise 1.328 denetim gerçekleştirdik” dedi.

İl Müdürü Mustafa Özen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında da öğrencilerin güvenli gıdaya ulaşmalarını temin etmek amacıyla okul kantinleri ve yemekhanelerinin denetimlerine devam edeceğini ifade etti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Mustafa Özen Gıda Güvenliği okul kantini yemekhane denetimi

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU