Şekerbank Çiftçi Kampanyası

Çekirge istilası Orta Asya'ya Yayılıyor

Çekirge istilası Orta Asya'ya Yayılıyor

Doğu Afrika’yı kasıp kavuran, ardından Yemen, Umman, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt ve Irak’a yayılan çekirgeler aylar içinde doğuya İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’a ulaşmışlardı. Çekirge sürüleri şimdi de Orta Asya’yı tehdit ediyor.

Hatırlanacağı üzere Şubat 2020’de İran Afrika ve Arap ülkelerinden gelen çöl çekirgeleri ile ciddi bir mücadele süreci başlatmıştı. Mayıs ayı biterken yedi güney eyalette, Hürmüzgan, Sistan ve Belucistan, Buşehr, Fars, Huzistan, Güney Horasan ve Kerman ‘da 200 bin hektardan fazla tarla ve meyve bahçesinin tahrip edildiği açıklanmıştı.

Sadece bir kilometrekarelik bir alandaki bir göçmen çekirge sürüsünün günde 35 bin kişinin yiyebileceği kadar yiyecek tüketebileceğini belirten yetkililer, çekirgeyi yoluna çıkan her türlü bitki örtüsünü yiyebilen en obur böcek olarak tanımlıyorlar.

TÜRKMENİSTAN, ÖZBEKİSTAN, KAZAKİSTAN VE TACİKİSTAN ÇEKİRGE İLE MÜCADELE EDİYOR

Elverişli hava koşulları nedeniyle çoğalmaya devam eden göçmen çekirgeler, yazın gelmesi ile Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Tacikistan’ın bazı bölgelerinde de etkisini göstermeye başladı.

Türkmenistan’ın Lebap eyaletinde 35 bin hektardan fazla ekili alanın zarar gördüğü, Güney Tacikistan’daki Khatlon bölgesinde de üzüm bağlarının talan olduğu bildirildi. Özbekistan’da da Kaşkadarya, Surkandarya, Namangan ve Fergana bölgelerinde çekirgelerin etkili olduğu rapor edildi. Bölgede yalnızca Afrika’dan gelen çekirgelerin değil İtalyan, Asya ve Fas tipi çekirgelerin de etkili olduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Kırgızistan’a çekirge ile mücadelede teknik destek sağlama sözü verdi. Çekirgelerin bu ülkede yaklaşık 120 bin hektar mahsul ve meraları yok edeceğini öngörülüyor. Kazakistan Tarım Bakanlığı çekirge istilası ile mücadele için yaklaşık 3.6 milyon dolar tahsis etti. Birçok hükumet vatandaşlarını, yaşanan korona virüs salgını ve çekirge istilası nedeniyle kıtlık yaşanmaması için mümkün olduğunca fazla tarımsal ürün yetiştirmeye çağırdı.

Kaynak: Kırım haber ajansı


Orta Asya Çekirge istilası

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
İyi Duyun Artık Bu Sessiz Çığlığı
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?

google-site-verification=0M0t2pFYWZrnb78Q8BP0zJu_Behx6oohymkWniVyCKU