Yalova’lı 21 Çiftçiye 17.244 Lira Çatak Desteği

Yalova’lı 21 Çiftçiye 17.244 Lira  Çatak Desteği

Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması Programını Tercih Eden Üreticilerin Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 2017/10584 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ili ÇATAK Programına dahil olan Yalova’da 21 çiftçiye ÇATAK kapsamında 17.244 lira destekleme ödemesi yapıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar yaptığı açıklamada; “ÇATAK Programı 2016/9 numaralı Uygulama Tebliğinin 4 üncü maddesinde "Mevcut yapısal dengede, çeşitli nedenlerle toprak yapısının ve su kalitesinin değiştiği gözlenen ve tedbir alınmadığı takdirde yakın gelecekte çevre açısından olumsuz etkilere sahip olabilecek bölgeler" hassas alan olarak tanımlanmıştır. Ayrıntılı etüt, değerlendirme ve tespitler yapılarak belirlenen ve Bakanlığın uygun görüşü alınan hassas alanlarda;  toprak ve su kalitesinin korunması,  doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik olan uygulamaları tercih eden üreticilerin desteklenmesi söz konusudur.  Yapılan bu desteklemeler, çiftçilerin çevre amaçlı tarım uygulamalarını benimsemesini sağlamak üzere bir araç olarak kullanılmaktadır. Böylece hassas alan olarak belirlenecek bölgelerde tarımsal faaliyetlerin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması, toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği ve erozyonun önlenmesi hedeflenmektedir.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma (ÇATAK) Programı kapsamında ilimizden başvuruda bulunan ve hibe sözleşmesi imzalanan Merkez İlçe Sugören köyünde 3 çiftçiye II. Kategoride 28,588 da alanda toplam 1.715,28 TL, Armutlu ilçe merkezi ve Hayriye köyünde 4 çiftçiye II. Kategoride 65,219 da alanda toplam 3.913,14 TL, Çınarcık ilçesi Kocadere köyünde  8 çiftçiye II. Kategoride 70,656 da alanda toplam 4.239,36 TL, Çiftlikköy ilçesi Çukurköy ve Dereköy köylerinde 4 çiftçiye III. Kategoride 48,887 da alanda toplam 6.599,76 TL, Termal İlçesi Akköy köyünde 2 çiftçiye II. Kategoride 12,615 da alanda toplam 756,90 TL olmak üzere, 21 çiftçimize 225,965 da alanda gerçekleştirmiş oldukları uygulamalar neticesinde toplam 17.224 TL destekleme ödemesi bakanlığımız tarafından çiftçilerimizin hesaplarına aktarılmıştır.

2018 yılına yönelik olarak çiftçilerimizin ÇATAK programdan daha fazla faydalanabilmeleri için çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Kaynak: Tarım Pusulası


Yalova Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Suat Parıldar ÇATAK Çevre Amaçlı Tarımsal Arazilerin Korunması Programı Çatak Ödemeleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?