Şekerbank

Fındık Bahçeleri Sulama Sistemleriyle Buluşuyor

Fındık Bahçeleri Sulama Sistemleriyle Buluşuyor

Tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama makine ve ekipmanların üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak daha kaliteli üretim yapılmasını sağlamak, iş gücünü azaltmak ve üretim maliyetlerini düşürerek üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığınca kırsal kalkınma destekleri kapsamında başlatılan bireysel sulama sistemlerine yönelik hibe destekleri devam ediyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal YILMAZ yaptığı açıklamada, tarımda verimliliğin artırılmasını sağlayan önemli kriterlerden birinin sulama olduğunu, son yıllarda artan kuraklık ve küresel ısınma nedeniyle özellikle fındık bahçelerinde sulamanın öneminin daha da arttığını vurgulayarak su kaynağı olan alanlarda fındık bahçelerinin sulanmasının verim artışı yanında, randımanda artış sağladığını, fındık dökülmelerinin önemli oranda azaldığını ve sulama suyu ile birlikte verilen gübre sayesinde işgücünden tasarruf sağlandığını belirtti.

Ünye İlçesinde 73 dekar fındık bahçesinde kurulan damla sulama sistemini inceleyen İl Müdürü Kemal YILMAZ; fındık bahçelerinde uygulamaya başlanan sulama sistemi ile üreticilerimizin hibe desteğinden yararlanması yanında verim ve randıman artışı ile tarımsal gelirinin de artacağını, damla sulama sisteminin kurulması ile artacak gelir artışının çevredeki diğer üreticilere de örnek olacağını dile getirerek fındık üreticilerimizin sulama imkanı olan alanlarda damla sulama sistemini kurarak fındık gelirinin artmasını ve hibe desteğinden yararlanmasını vurgulandı.

İl Müdürü Kemal YILMAZ, Bakanlığımızın hibe programı kapsamında 2020 yılına kadar sulama projelerine hibe desteği verileceğini, basınçlı sulama sistemi kurmak ve hibe desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerimizin bu konuda daha fazla bilgi almak üzere İl Müdürlüğüne başvurmalarını gerektiğini ifade etti.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Ordu Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Fındık Fındık Fiyatları kemal Yılmaz Fındık Bahçeleri Sulama Sistemleri

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)