Şekerbank

Fakıbaba, "Kırsalda kalkınma olmadan ülke kalkınamaz"

Fakıbaba,

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) Malatya Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrikada düzenlenen törende, 7 firmayla sözleşme imzalandı, 2 tesisin temeli atıldı ve 3 işletmenin açılışı toplu olarak gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci AK Parti olarak tarıma çok büyük önem verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde çiftçileri, üreteni destekleme adına bütçe imkanlarını da zorladıklarını ifade eden Tüfenkci, "Bu destekler yerli yerinde mi diye eleştiri konusu olabilir ama sayın bakanım da göreve geldikten sonra teşvikleri sadeleştirerek üretenin, ekenin, biçenin destekleneceği bir modele geçtik. Bunun bir kısmını 2018'de ve 2019'da hissedeceksiniz." diye konuştu.

Bakan Tüfenkci, tarıma büyük katkılar verdiklerini belirten, yapılan yatırımların hem bölgelere hem de ülke ekonomisine katkı sunduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin bir yandan sanayileşirken bir yandan da tarımı ihmal etmediğini anlatan Tüfenkci, şunları söyledi:

"Biliyoruz ki geleceğimiz esasında gıdada, tarımda ve eğer bir savaştan bahsediliyorsa gelecek gıda savaşlarında. Biz gıda ve tarım alanında kendisine yeten bir ülke konumuna gelebilmek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İşte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gerçekten elini taşın altına koydu. Bizler de üretilen tarım ürünlerinin ticareti noktasında Türkiye'mize daha fazla katma değer sağlamak istiyoruz."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık ise TKDK'ye yaptığı yatırımlar dolayısıyla teşekkür etti.

TKDK aracılığıyla kadın ve gençlere verilen desteklere dikkati çeken Çalık, "Sosyal devlet anlayışıyla kadın çiftçilerimize ve gençlerimize özel destekler veriyoruz. Bu destekleri TKDK veriyor. Gençlerimiz ve kadınlarımızın bu desteklere özen göstermesi gerekiyor. Başvurularınızı yapın. Kadın ve gençlerimizin desteklendiği TKDK projelerinin, Malatya ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum." ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, "Kırsalda kalkınma olmadan ülke kalkınamaz. İnşallah kırsaldaki kalkınmayı gerçekleştireceğiz. Bu hibelerle kırsalda bir çok kişinin hayatı değişti. Kadınlarımız çok başarılı işler yapıyor." dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) Malatya Organize Sanayi Bölgesinde bir fabrikada düzenlenen törende, 7 firmayla sözleşme imzalandı, 2 tesisin temeli atıldı ve 3 işletmenin açılışı toplu olarak gerçekleştirildi.

Fakıbaba, törende yaptığı konuşmada, sözleşme, temel atma ve açılışlara 18 milyon lira hibe sağladıklarını belirtti.

Artık TKDK projelerinden ücret alınmayacağını bildiren Fakıbaba, "Böyle büyük proje olduğu zaman da hak vermeniz lazım bu mühendislik işidir. Mühendis, mimar arkadaşların hak ettikleri bir proje bedeli olacaktır. Benim değerli arkadaşlarım bana söz verdiler, 'biz para almayacağız, halkın emrinde olacağız' dediler. Biz halkın emrindeyiz. Biz halkın emrinde olan bir hizmet partisinde olmaktan gurur duyuyoruz." diye konuştu.

Fakıbaba, kırsalın kalkınması gerektiğine işaret ederek, tüm üretimin kırsaldan geldiğini vurguladı.

- "Kadınlar iş kuruyor, gençler kırsala dönüyor"

Kırsaldaki şartların iyileştirilmesi için çalışmalarına artırarak devam edeceklerinin altını çizen Bakan Fakıbaba, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kırsalda kalkınma olmadan ülke kalkınamaz. İnşallah kırsaldaki kalkınmayı gerçekleştireceğiz. Bu hibelerle kırsalda bir çok kişinin hayatı değişti. Kadınlarımız çok başarılı işler yapıyor. Bir kadın kardeşimiz 30 bin lira destek almış ve mantar üretiyor. Yanında 2 çocuğu ve eşi. Eşi o kadar rahat duruyor ki yanında. Kaç para kazanıyorsun diye sordum. Ayda 5 bin lira kazandığını söyledi. Mantarlara, çiftliğe çocukları gibi bakıyor. İnşallah bunları biz artıracağız. Kadınlarımız iş kuruyor, gençlerimiz kırsala dönmeye başlıyor. Bu tesislere bakınca insanlarımızın neler yaptığını görüyorum.''

Fakıbaba, üreticilerin, çiftçilerin kırsala döndüğü zaman, evini yenilemesi, arabasını almasını istediklerini aktararak, böyle bir ortama sahip olanların zaten şehre dönmek istemeyeceklerini dile getirdi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Ahmet Eşref Fakıbaba Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu TKDK Bülent Tüfenkci AK Parti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Polülist Tarım Politikası
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)