Şekerbank

Çiftçilere Arılı Kovan,Ceviz Fidanı ve Sebze Fidesi Dağıtıldı

Çiftçilere Arılı Kovan,Ceviz Fidanı ve Sebze Fidesi Dağıtıldı

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından il ve ilçelerdeki çiftçilere arılı kovan, ceviz fidanı ve sebze fidesi dağıtıldı.

Hakkâri İl Özel İdaresi'nce desteklenen Arıcılığı, Meyveciliği ve Sebzeciliği Geliştirme Projeleri kapsamında İl Müdürlüğü tarafından Hakkari İl genelindeki çiftçilere 1.480 adet arılı kovan, 113 bin adet aşılı karpuz, domates, kavun, biber ve patlıcan fidesi ile 20.000 adet aşılı ceviz fidanı dağıtıldı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün bahçesinde düzenlenen programa katılan Vali Cüneyit Orhan TOPRAK, İl Müdürü Vahap ŞİMŞEK, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Osman KIZILBAN, ve çiftçiler tarafından karşılandı.

Uygulanan projeler hakkında ilgili Teknik Personelden bilgi alan Vali TOPRAK, daha sonra çiftçilere arılı kovan, ceviz fidanı ve sebze fidesi dağıttı.

Burada basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Cüneyit Orhan TOPRAK, Hakkâri İl Özel İdaresi tarafından tarımın, ziraatçının ve çiftçilerin desteklenmesi amacıyla 2013 yılından beri ağaç fidanı, meyve, sebze fideleri ve arılı kovan dağıtımı faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi. Meyve fidanı dağıtımının son dört yılda 100 bin rakamlarına ulaştığını ifade eden Vali TOPRAK, "Bu sene 20 bin ceviz fidanı verdik. Arılı kovanda toplamda 9 bine ulaştı ve 2017 yılında bunun bin 400 tanesini verdik. Yine çiftçilerimize 450 bin civarında da patlıcan, kavun, karpuz, biber gibi fide dağıtımı yapıyoruz. Bu son 4 yıldaki çalışmalar bize gösterdi ki Hakkâri'deki çiftçilerimiz, ziraatçılarımız kardeşlerimiz, köylülerimiz bu konuya tabiri caizse dört elle sarılarak üretici hale geliyorlar. Aldıkları ürünleri ticarî manada da değerlendiriyorlar.

Bunun verimli hale gelmesi üzerine biz de İl Özel İdaresi olarak bu rakamları her sene artırarak çiftçilerimize destek olarak sunuyoruz. Hâlâ şu andaki yaptığımız görüşmelerde yeni talepler var. Bu arı ırkının daha da kaliteli hale getirilerek Kafkas ırkına dönüştürülerek   yaygınlaştırılması yönünde yoğun bir taleple karşılaştık. Biz de kendi imkânlarımız ölçüsünde yeni bir satın alma sürecini başlatacağız. Bildiğiniz gibi bilhassa ceviz üretimi ve bal üretimi Hakkâri'nin ekonomisine birkaç yıl içerisinde çok büyük katkı sağlayacak ürünler. Şu anda yaklaşık olarak 2.500-3.000 ton civarında kaliteli bal üretimimiz var. Türkiye'nin her tarafından talep gören hatta yurtdışından talep gören bal üretimimiz mevcut. Bilhassa Şemdinli bölgesinde floranın, endemik bitki örtüsünün özellik taşımasının bal üretiminin kalitesine çok büyük katkı sağlaması bizi bu yönde teşvik ediyor.

Cazibe merkezleri ile ilgili biz önerilerimiz arasında balcılığı da katmıştık. Balcılık gerçekten bu bölgede layık olduğu seviyeye geldiğinde Hakkâri ekonomisine çok ciddi katkı sağlayıp hem yeni yeni çiftçilerimizin, ziraatçılarımızın yetişmesine vesile olacak hem ticarî manada çok büyük girdisi olacak. Biz de bunun bilinciyle bu girişimlerimizi artırarak devam ettireceğiz. Burada sevindirici olan çiftçilerimizin ve halkımızın bu konuya "geçici bir sezonluk biraz para kazanayım ondan sonra bırakayım" şeklinde değil hayatlarını idame ettirecek derecede, zenginleşme unsuru olacak şekilde olaya bakıp bu işe sarılıp, çaba vermeleri, emek sarf etmeleri ve bunun ürünlerini almaları bizi çok teşvik ediyor bu manada. Ben burada emeği geçen İl Özel İdaresi çalışanlarımıza, İl, İlçelerdeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelimize ve en önemlisi de bu üretime emekleriyle katkı koyan çiftçilerimize teşekkür ediyor, hayırlı kazançlar diliyorum" şeklinde konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Hakkari Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Arılı Kovan Ceviz Fidanı Sebze Fidesi Orhan TOPRAK

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Erozyon kadar önemli bir sorun; organik madde eksikliği
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?