500 Başlık Damızlık Düve Projelerine %50 Hibe Desteği Verilecek

500 Başlık Damızlık Düve Projelerine %50 Hibe Desteği Verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca belirlenen illerde damızlık düve yetiştiriciliği yapan büyükbaş hayvancılık işletmelerinin kurulması, ülkemizin ihtiyaç duyduğu damızlık gebe düvelerin yurt içinden karşılanması, et ve süt üretiminde verimlilik ile kalitenin artırılması, sermayenin ülke içerisinde kalmasını sağlayacak şekilde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye, Bakanlık ilgili veri sistemine en az 3 yıl kayıtlı aktif sığır işletmesi olan gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, bireysel veya bir arada yapacakları (tüzel kişilik ortaklıkları), 500 baş kapasiteye sahip, projeli sütçü, etçi veya kombine saf ırk damızlık düve üretimi ve ticari gebe düve satışı için sağlık sertifikasına sahip yeni işletme kurulması veya mevcut işletmelerin kapasitelerinin 500 baş üzeri olacak şekilde artırılması ve bu işletmelerin yatırımları desteklenecektir.

Hibe desteği Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenmiş olan illerde 2016-2018 yılları arasında; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesi yatırımlarına aşağıda belirtilen oranlarda hibe desteği uygulanacaktır.

UYGULANACAK YATIRIM KONULARI                      HİBE ORANI (%)

İNŞAAT

Yeni Yatırım                                                                                     50

Kapasite artırımı/rehabilitasyon                                                      

HAYVAN ALIMI    

Damızlık dişi buzağı alımı                                                               50

MAKİNE ALET-EKİPMAN ALIMI

Yem Karma Makinesi ve Gübre Sıyırıcı                                           50

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim SAĞLAM daha önce Bakanlıkca hazırlanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Damızlık Düve İşletmelerine %50 Hibe Desteği kapsamına Osmaniye ilinin de dâhil edildiğini belirtti.

23 Ekim - 24 Kasım 2017 tarihleri arasında müracaatların yapılacağını belirten İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"500 baş Damızlık Düve İşletmelerine %50 hibe desteği "

Bakanlığımızca yayımlanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Damızlık Düve İşletmelerine %50 Hibe Desteği çerçevesinde 2016 yılında başlayan desteklemelere bu yıl İlimiz de dâhil edilmiştir.

Bu kapsamda ilimizdeki Damızlık Düve İşletmelerine; yeni inşaat yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyonu, damızlık dişi buzağı alımı ile makine-ekipman temini desteklenmesi yatırımlarına %50 hibe desteği uygulanacaktır.

Proje başvuru süresince başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri İl Müdürlüğümüze bizzat şahsen başvuru dosyalarını teslim etmeleri gerekmektedir. Müracaatla ilgili detaylı bilgiler İl Müdürlüğümüzden alınabilir. İlimiz Hayvancılığına hayırlı olsun." dedi.

Ayrıntılı bilgi ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet adresinden

 http://www.tarim.gov.tr/HAYGEM/Menu/13/Ic-Kaynakli-Projeler linkine tıklanarak öğrenilebilir.

Uygulama rehberi için tıklayınız.

Kaynak: Tarım Pusulası


Osmaniye Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi İbrahim Sağlam Damızlık Düve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği damızlık düve yetiştiriciliği

Haber Yorumları

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Haller olmazsa ürünler nasıl pazarlanacak?
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?