Toprak Koruma Kanunu Hakkında En Güncel Bilgiler

Toprak Koruma Kanunu Hakkında En Güncel Bilgiler

Yürürlüğe giren 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile tarımsal araziler bölünmez eşya nitelliği kazandı. Toprak bütünlüğünü korumak amacıyla çıkarılan kanun kapsamında ölçüleri bakanlık tarafından belirlenecek olan asgari tarımsal araziler, günün koşullarına göre arttırılabilecek. Toprak sahibi olan ve tarımsal üretim ile uğraşan kişileri ilgilendiren bu önemli kanun hakkındaki en güncel bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Kanunun Esas Amacı Koruma ve Geliştirme

Toprak koruma kanununun esas amaçlarının başında toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve özelliklerini yitirmesini engelleyerek korumak geliyor. Bu kanun kapsamında; toprağın gelişmesini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak kullanımını sağlamak için bazı esas ve kurallar getiriliyor. Planlı arazi kullanımını hedefleyen bu kanun, toprak bütünlüğünü korumayı ve niteliklerini yitirmeden geliştirmeyi amaçlıyor.

Tarımsal Arazi Asgari Büyüklüğü Bakanlık Tarafından Belirlenecek

Kanunda yer alan ”Tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi” maddesine göre asgari tarımsal arazilerin büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri göz önünde bulundurularak Bakanlık tarafından belirleniyor. Günün koşullarına göre yine Bakanlık tarafından büyüklükleri arttırılabilecek olan asgari tarımsal araziler, aynı zamanda bölünemez eşya niteliği kazanıyor.

Bakanlık İzni ile Küçük Araziler Oluşturulabilecek

Kanun kapsamında belirlenen asgari arazi büyüklüklerinin yanı sıra, tarım dışı kullanım izni verilen alanlar veya çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprağa ihtiyaç duyan bitkilerin yetiştiği alanlara özel ayrımlar da yapılabiliyor. Arazi özellikleri nedeniyle belirlenen asgari büyüklükten daha küçük parselli tarımsal arazilerin gerekli olduğu durumlarda, Bakanlığın uygun görmesi halinde daha küçük parsellerde araziler oluşturulabiliyor.

Miras Araziler ve Yeterli Gelirli Tarımsal Arazilerin Devri

Mirasa konu tarımsal araziler ile yeter gelirli tarımsal arazilerin devri başlıklı maddeye göre, mirasa konu olan tarımsal arazi ve yeterli gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas oluyor. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanması halinde, mülkiyeti devir işlemleri mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde tamamlanabiliyor. Yeter gelirli tarımsal arazi mülkiyetinin mirasçılardan birine devredilmesinden itibaren 20 yıl içinde bu arazilerin tarım dışı kullanım nedeniyle değerinde artış meydana gelirse aradaki fark hesaplanarak arazinin mülkiyetini alan mirasçı tarafından ödeniyor.

Asgari Büyüklük Altındaki Tarımsal Araziler Kamulaştırılabilecek

Bakanlık, bu kanun kapsamında gerek duyduğu takdirde asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altındaki tarımsal arazileri toplu hale getirebiliyor veya kamulaştırabiliyor. Toplulaştırma kapsamında asgari tarımsal arazi büyüklüğünün altında kalan araziler birleştirilerek, asgari büyüklükte yeni tarımsal araziler oluşturulabiliyor. Bu uygulama ile oluşturulan yeni araziler; yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğünde arazisi bulunmayan çiftçilere bakanlığın talebi üzerine satılabiliyor.

Kaynak: Milliyet


5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu tarımsal araziler Toprak sahibi tarımsal üretim

Haber Yorumları

 • Ergün uslu

  Ergün uslu

  21.12.2017 14:36

  Bu tarım yasası değişmesi lazım.benim 5 dönüm tarım arazim var.hisseli tamamı 30 dönüm ben kendi tarlama ev yaptırıp tarlamı ekmek istiyorum ama hisseli olduğu için sadece 1 tane ev yaptırmaya musade ediyor yasalar.o yüzden ben dahil öbur hissedarlarda ev yaptırmak istediği için anlaşamıyoruz.tarla su an boş kullanılmıyor.işin özür şu kendi arazime ev yaptırıp tarımla uğraşamıyorum

 • Musa çiftçioğlu

  Musa çiftçioğlu

  09.09.2017 18:16

  Bu toprak koruma kanunu vatandaşımızı birbirine düşürmekten başka bir işe yaramıyor ben tarla alacam tarlanin 5 tane hissedarı var birisi kalkıyor ben imza vermem diyor kavga dövüş sonuç ne ben arazi alıp tarım yapabiliyorum ne karşı taraf satabiliyor o arazide hiçbir işe yaramadan bomboş yatıyor bırakın herkes hissesini satsın arkadaşım yabancılardan korumak istiyorsanız türkiye vatandaşımız faydalansın

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Milli Birlik Projesi
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

Canlı Hayvan İthalatına Rağmen Et Fiyatları Yükselir?