Şekerbank

“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” Kayseri’de

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Sizin Oraların Nesi Meşhur?” Kayseri’de
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programının bu haftaki konuğu Kayseri oldu.
Tofidass

Antalya Ticaret Borsası (ATB) ile Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Sizin Oraların Nesi Meşhur?” programının bu haftaki konuğu Kayseri oldu. Moderatörlüğünü Gürsel Cingöz’ün yaptığı programa, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gürsoy, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Kayseri Tarım Orman Müdürü Mustafa Şahin, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci konuk olarak katıldı.Programda Kayseri’nin yöresel ve coğrafi işaretli ürünleri konuşuldu.

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN DEMEK ŞEHRİN ZENGİNLEŞMESİ DEMEK

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 12 bin yıllık geçmişe sahip Anadolu’nun binlerce yöresel ürüne ev sahipliği yaptığını belirtirken, “Bu değerlerimizi tanıtıp pazarlayamaz, ekonomiye kazandıramazsak hiçbir kıymeti yok” dedi. Dünyada artık yerel ve doğal ürünlerin tercih edildiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Tüketici coğrafi işaretli ürünlere daha fazla para ödüyor. Coğrafi işaretli ürün demek şehrin zenginleşmesi demek” diye konuştu.

İtalya’nın Fransa’nın bir peynir çeşitlerinden yılda 1 milyar dolar kazandığını, ülkemizde ise her köyde farklı bir peynir çeşidi varken bunun ekonomik değerinin istenen düzeyde olmadığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Müthiş bir peynir kültürümüz var ama hiçbirimiz bunun farkında değiliz. Bunu markalaştıramazsak, büyütemezsek 1 milyar dolarları kaybederiz” dedi.

YÖREX, COĞRAFİ İŞARETİ TETİKLEDİ

Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in cesaret gerektiren bir girişim olduğunu, Antalya’nın bu işe sahip çıkarak Anadolu’nun binlerce yıllık birikimini Antalya’da buluşturduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “2010 yılında 42 ilin katılımıyla yapılan YÖREX, 2019 yılında 81 ilin yöresel ürünlerinin katılımıyla yapıldı” dedi. YÖREX’ten önce coğrafi işaretli tescilli ürün sayısı 100 civarında iken 10 yılda 6 kat artarak 600’ü geçtiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi işaretli ürün sayımız tüm dünyayı kıskandıracak noktada. YÖREX yerelde coğrafi işaretli ürün sürecini tetikledi. YÖREX’le doğru bir vizyon ortaya koyan, organizasyonu geliştiren, bu işin kahramanı ATB Başkanımız Ali Çandır’ı kutlamak istiyorum. Bu işin mimarı, fikir babası Ali Çandır’dır. Kendisiyle iftihar ediyorum. Arkasında da müthiş bir ekip var. Hepsine teşekkür ediyorum. Pandemi nedeniyle geçen yıl YÖREX’e ara vermiştik, inşallah bu yıl kaldığımız yerden devam edeceğiz” diye konuştu.

ODA VE BORSALAR COĞRAFİ İŞARETİN ÖNCÜSÜ OLDU

TOBB olarak yerel kalkınmaya destek olduklarını, yöresel ürünlerin katma değerini, ticari değerini artırmak için çalıştıklarını anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, “Yerel ürünlerin ülke çapında pazarlanmasına yardımcı oluyoruz. Çok sayıda coğrafi işaretli ürünün market raflarında satılmasını sağlıyoruz. Yerel ve milli ürünleri açığa çıkarılması, tanıtılması ve markalaştırmasında odalarımız ve borsalarımız üreticiye destek oluyor, olacaktır” diye konuştu.

Coğrafi işaret alarak haksız rekabeti önlenmesi, yöresel ürünlerin dış pazara açılmasını sağlayan oda ve borsalara teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Oda ve borsalarımızın çabaları sayesinde bugün tescile sahip olmayan hiçbir ilimiz kalmadı. Bu müthiş bir başarıda 365 oda ve borsa başkanımın büyük emeği var. Oda borsalar ne iş yapıyor? Oda ve borsalar senin zenginliğine sahip çıkıyor bundan daha hayırlı iş olur mu? 2020 sonu itibarıyla 627 olan coğrafi işaretli ürünlerin 261’i yani yüzde 42’si oda ve borsalarımız tarafından tescil ettirildi” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yöresel ürünleri yerelde tescil ettirdikten sonra Avrupa Birliği’nde de tescil ettirilmesinin önemini vurgularken, “TOBB olarak buna rehberlik ediyoruz” dedi. Türkiye’de 7 yöresel ürünün AB’de tescillendiğini anımsatan Hisarcıklıoğlu, 16 ürünün başvurusunun yapıldığını, süreci yine TOBB olarak takip ettiklerini söyledi.

Cİ’Lİ ÜRÜNLERİN E TİCARETTE SATIŞI ARTACAK

Ci’li ürünlerin e ticaret kapsamında satılmasıyla ilgili çalışma başlattıklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Pandemi öncesine göre e ticaret sitelerinin büyüme hızı yüzde 100 oldu. Toplam ticarette e ticaretin payı yüzde 17’lerde, yüzde 20’ye yaklaştı. İnşallah bunu değerlendireceğiz” dedi.

BAŞKANLAR KAYSERİ’NİN YÖRESEL ÜRÜNLERİNİ ANLATTI

Kayseri Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitçi, Kayseri’nin bir çok yöresel ürüne ev sahipliği yaptığını belirterek, yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması için çalıştıklarını kaydetti. Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’i Türkiye’ye kazandıran ATB Başkanı Ali Çandır’a teşekkür eden Büyüksimitçi, “YÖREX önemli bir fuar. Ali Başkan yıllardır bu işe kafa yorarak inanılmaz gayret sarf ediyor. Çandır Başkan’ın enerjisi muhteşem” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gürsoy, 6 bin yıllık tarihi geçmişe sahip Kayseri’nin geniş bir gıda ve mutfak kültürüne sahip olduğunu belirtirken, “Bir çok medeniyet Kayseri’de iz bırakmış. Yöresel ürünlerimizin zenginliğinin kaynağı budur” dedi. Kayseri’nin pastırması, sucuğu, mantısı başta olmak üzere 16 ürünün coğrafi işaret aldığını belirten Gürsoy, Kayseri yağlaması, katmer, tandır böreği gibi bir çok ürün için de coğrafi işaret başvurusu bulunduğunu anlattı.

PASTIRMANIN LEZZETİ ERCİYES DAĞININ RÜZGARINDAN

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış, Evliya Çelebi’nin anlatımına göre Kayseri’de 17. Yüzyılda pastırma imalatının bulunduğunu anımsatarak, Erciyes dağının rüzgarıyla lezzetlenen pastırmanın kentin en önemli yöresel ürünü olduğunu kaydetti. Pastırmanın yüzde 65’inin, sucuğun yüzde 35’ini Kayseri’nin ürettiğini söyleyen Bağlamış, Borsa olarak yöresel ürünlere sahip çıkmak için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Kayseri Tarım Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri’nin sanayi şehri olmakla birlikte önemli bir tarım kenti olduğunu vurguladı. “Kırmızı et üssüyüz” diyen Şahin, sucuk, pastırma et ve et ürünleriyle büyük ticaret hacmine sahip olan Kayseri’nin yöresel ürün zengini bir kent olduğunu anlattı.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, ajans olarak yöresel ürünlerin kaybolmaması ve ticarete kazandırılması için yaptıkları çalışmaları anlattı. Bir çok ürünün coğrafi işaret alabilmesi için mali destek programları düzenlediklerini kaydeden Kilci, “Yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılmasına öncülük ediyoruz” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençler “Geç Olmadan” iklim krizi ve sürdürülebilirlik için harekete geçiyorÖnceki Haber

Gençler “Geç Olmadan” iklim krizi ve sür...

Su ürünleri üretimi 2020 yılında Yüzde 6,1 azaldıSonraki Haber

Su ürünleri üretimi 2020 yılında Yüzde 6...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar