Şekerbank

Kahverengi kokarca sebzeye de meyveye de zarar veriyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kahverengi kokarca sebzeye de meyveye de zarar veriyor
Samsun’da kahverengi kokarca bilgilendirme, koordinasyon ve acil eylem toplantısı yapıldı.

Dünya genelinde 300'den fazla bitki ve üründe zarar yapan ve istilacı bir tür olan Kahverengi kokarca, Ülkemize ilk defa, 2017 yılında Gürcistan'dan giriş yapmış, 2019 yılında Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve İstanbul'da görülmüştür. Tüm istilacı türlerde olduğu gibi Kahverengi Kokarcanın da hızlı üreme ve popülâsyonunu artırma, farklı iklim koşullarına adaptasyon yeteneğinin yüksek oluşu (sıcaklık, nem gibi), yüksek uçma yeteneği (yaklaşık 100 km), doğal düşmanlarının olmayışı ve ticari yolla (nakliye) kolaylıkla yayılması gibi özelliklerinden dolayı mücadelesi çok güç ve zahmetlidir.

İlk defa 2019 yılında Samsun’un Terme İlçesi'nde varlığı saptanan zararlının, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan eylem planı çerçevesinde; günümüze kadar yapılan surveyler ve arazi gözlemleri ile zararlı popülasyonu, ekonomik zarar eşiğinin altında olduğu gözlemlendi. 2023 yılı Temmuz ayı sonuna kadar yapılan surveyler ve bahçe kontrollerinde zararlı görülmekle beraber ekonomik zarar eşiğine ulaşmamıştır. Ancak Ağustosun ilk haftasından itibaren Çarşamba ve Terme İlçelerinde bazı lokasyonlarda (Çarşamba-Karaağaç, Arımköseli, Mahmutlu; Terme-Sarayköy) ardından Tekkeköy (Kirazlık),  İlkadım (Merkez Kadifekale, Canik (Devgeriş), Salıpazarı (Kalfalı) İlçelerinde zararlı popülasyonunda artış görüldü. Eylül ayında da zararlı popülasyon artışı devam etmiş ve kışlamak maksadıyla ev, ahır, kümes, seren gibi kapalı mekanlara yönelmiştir.

Kahverengi Kokarca popülasyonundaki artış ve verdiği zarar göz önüne alınarak Acil Eylem Planı Toplantısı yapıldı. Zararlının mücadelesiyle ilgili Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Zirai Karantina Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayşe Özdem, Gıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yunus Bayram, Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı Dr. Nesrin Çakır Arıcan, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Kibar Ak, Şube Müdürleri, konu ile ilgili personel ve üreticiler katılım sağladı.

Toplantıda konuşan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “Teşkilatlarımızın tamamıyla özellikle bu konuya kulak kabartacağız. İncelemelerimizi yapıp gerek biyolojik gerekse kimyasal mücadelemizi yapacağız. Biyolojik mücadele ile inşallah bunun önüne geçeriz. Tabi kış döneminde köylerimiz dışındaki yerlerde de konakçılık yapan bir zararlı, o yüzden buralarda da tedbirler almamız gerekiyor. Kahverengi Kokarca sebzeye de meyveye de zarar veriyor. Bununla Dünyada nasıl mücadele ediliyorsa biz de öyle mücadele edeceğiz. Cezbedici tuzaklar dağıtıyoruz, bunlardan bir tanesi 150 – 200 adet böceği yok ediyor. Bunlardan bin adet koysak 250bin tanesini etkisiz hale getirmiş oluyoruz. Biz tedbirimizi alacağız elbette ama bu sadece bizim görevimiz değil. Özellikle fındık tarımı yapılan 13 İlçemizde bu mücadeleyi hep birlikte yapmamız gerekiyor. Bu bir Milli Seferberliktir. Bu zararlıyı İlimizde istemiyoruz. Başta biz olmak üzere tüm kamunun da katkısıyla hazırlayacağımız plan çerçevesinde inşallah bu zararlıdan kurtulacağız” dedi.

Toplantı, konu ile ilgili yapılan sunum ve konuşmaların ardından katılımcıların yapılabilecekler üzerine fikir çalışması ile son buldu.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Limon dalında 2 lira, markette 20 liraÖnceki Haber

Limon dalında 2 lira, markette 20 lira

Fıstık deposu sahibine idari para cezası uygulandıSonraki Haber

Fıstık deposu sahibine idari para cezası...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar