Şekerbank

İşlem yapılmadı: Rüşvet raporda

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İşlem yapılmadı: Rüşvet raporda
Tarım ve Orman Bakanlığı’nda müdür olan Aktaş’ın zeytinlik alanın tarım dışına çıkarılması için rüşvet talep ettiği iddiası teftiş raporuna yansıdı. Aktaş’ın “bağış yapılması” için yürüttüğü telefon görüşmeleri de raporda yer aldı.
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Fuat Fikret Aktaş hakkında, Aydın İl Müdür Vekili olarak görev yaptığı dönemde, zeytinlik alanın tarım dışına çıkarılması için rüşvet talep ettiği iddiası teftiş raporuna yansıdı. Tarım ve Orman Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın 2 Eylül 2019 tarihli raporunda, Aktaş’ın amir olarak mevzuata aykırı şekilde yapı izni verilmesini engellemediği “mevzuata aykırı söz konusu izni bağış şartına bağladığı” talep edilen paranın ödenmemesi üzerine izin yazısını kaldırdığı belirtiliyor.

Cumhuriyet'ten Mahmut Ilıcalı'nın haberine göre; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne veteriner kökenli olmasına karşın Ağustos 2018 tarihinde atanması kamuoyunda tartışma yaratan Fuat Fikret Aktaş hakkında, bakanlığın teftiş raporunda da ciddi iddialar olduğu ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın Aydın İl Müdürlüğü konusunda “87927448.663.07.2019-19/315” sayılı 2 Eylül 2019 tarihli teftiş raporunda, hâlâ genel müdürlük görevini yürüten Aktaş’ın rüşvet talep ettiği iddiası yer aldı. Raporda; Aydın’daki Germencik ilçesi Morali Mahallesi’ndeki 101 ada 46 parseldeki zeytinlik alanın tarım dışına çıkarılması konusunda, dönemin Aydın İl Müdür Vekili olan Aktaş’ın amir olarak mevzuata aykırı şekilde yapı izni verilmesini engellemediği belirtiliyor. Raporda, Aktaş’ın mevzuata aykırı söz konusu izni bağış şartına bağladığı da kaydediliyor.

TELEFON TRAFİĞİ DE VAR

Teftiş raporunda, Aktaş’ın, Savaş Mertoğlu adlı kişiyi parayı ödemesi veya bağış yapması için Hasan Göçmen adlı kişiye yönlendirdiği ve istenen miktardaki bağışın ya da paranın verilmemesi sebebiyle izin yazısını Aydın İl Müdürlüğü’nün resmi yazışma sistemi Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden iade edip, bekletilmesi yönünde eylemde bulunduğunun tespit edildiği ifade ediliyor. 

Raporda, Aydın’da tarım alanı dışına çıkarılması için talep edilen bağış konusunda yürütülen trafiğe ilişkin ayrıntılara da yer veriliyor. Aktaş’ın, tarım dışı alana çıkarılmak istenilen yerde zeytinyağı tesisi yapmak üzere izin isteyen Savaş Mertoğlu adlı kişiye yönlendirdiği Hasan Göçmen’in 50 bin TL - 60 bin TL tutarında para istemesi ve bu paranın ödenmemesi üzerine de izin yazısının sistem üzerinde iade edip bekletilmesine ilişkin Savaş Mertoğlu ile Hasan Göçmen arasında geçen para miktarı konusunda 2 adet telefon görüşme kaydının da doğrulandığı belirtiliyor. Raporda, bakanlığın onay vermesi durumunda Aktaş hakkında 1/8 oranında maaş kesimi cezası verilmesi ve raporun bir örneğinin cumhuriyet savcılığına gönderilmesi de talep edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kendi teftiş raporunun üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine karşın Aktaş hakkında bir işlem yapılmaması ise akılları karıştırıyor. 

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
5 Saatte Toplayıp, Kilogramını 50 TL’den SatıyorlarÖnceki Haber

5 Saatte Toplayıp, Kilogramını 50 TL’den...

Gıda İhracatçıları Hava Kargo Tarifelerinde İndirim İstiyorSonraki Haber

Gıda İhracatçıları Hava Kargo Tarifeleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar