Şekerbank Esnaf

FAO, Ankara Büyükşehir ile birlikte kentsel tarımı geliştirecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FAO, Ankara Büyükşehir ile birlikte kentsel tarımı geliştirecek
FAO ve ABB’nin yeni girişimi ile kentsel tarım için umut verici bir proje hayata geçti. Proje ile Ankara Büyükşehir Belediyesi çevresinde yerel ürünler belirlenecek, 8 kooperatif aracılığıyla ürünler pazara ulaştırılacak.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB)  birlikte hayata geçirdiği “Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevresinde Kentsel Tarımın ve Kırsal Yaşamın Güçlendirilmesi Projesi” çerçevesinde lik çalıştay geniş katılımla gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, dünyanın ve Türkiye’nin Covid19 salgını nedeniyle içinden geçtiği zor sürecin gıdanın önemini ve insanlık için stratejik konumunu sert bir şekilde gündemimize soktuğunu ifade etti. Covid-19 pandemisinin en büyük etkisini şehirlerde gösterdiğine işaret eden Selışık, “Dünya genelinde 201 ülkedeki  1 430 şehirde virüs tedbirleri uygulanıyor. Bu şehirlerde toplam 1 milyar insan yaşıyor. Virüs, yayılma alanı olarak özellikle kentsel nüfusu daha büyük ölçekte tehdit ediyor” dedi. Küresel anlamda israfın ve gıda atığının boyutlarına değinen Dr. Selışık “Hem açlıkla mücadele hem lojistik nedenlerden kaynaklı israfı önlemek açısından özelliklle kentsel tarım ve şehirlerin periferisindeki kırsal alanların güçlendirilmesi bu açıdan çok daha önemli bir hal aldı” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, yaptığı konuşmasında projenin başlangıç safhasında öncelikle bir durum analizi hazırlanacağını bunun ardından belirlenecek kooperatifler aracalığıyla seçilen ürünlerin üretimi için çalışmalara başlanacağını anlattı. Tüzün, seçilecek ürünler üzerinden bir markalaşmayı hedeflediklerini ifade ederek “Ankara’da bir markalaşma yapacağız. Sahadaki mevcut durumun analizini iyi yaparsak, sorunların giderilmesi için bir eylem planı hazırlamış oluruz. Biz projenin faliyetlerini yönlendiririz. Biz bu projeyi cok önemsiyoruz” dedi.

Proje ile belirlenecek olan 8 kooperatifin yöneticilerine pazarlama, üretim ve yönetim konularında FAO uzmanları tarafından destek verilecek. Eğitimlere ABB’nin 20 personeli de dahil edilecek. Ankara yakın çevresinde seçilecek yerel ürünlerin üretimi için yine FAO uzmanları tarafından 160 çiftçiye iyi tarım teknikleri, yeni teknolojilerin kullanımı gibi konularda eğitimler verilecek. Ayrıca 16’sı kooperatif üyesi 9’u da ABB çalışanı olmak üzere 25 kişiye de gelişmiş kooperatif yönetimi, marka ve sertifikalandırma gibi konularda eğitimler verilecek. 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Antalya Büyükşehir Çiftçinin Toprağını Analiz EdiyorÖnceki Haber

Antalya Büyükşehir Çiftçinin Toprağını A...

2021’in ilk çeyreğinde çilek ihracatında yüzde 333’lük rekor artışSonraki Haber

2021’in ilk çeyreğinde çilek ihracatında...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar