Şekerbank

Dikkat; çayır tırtılında mücadele zamanı !

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dikkat; çayır tırtılında mücadele zamanı !
Tofidass

Çayır Tırtılı, ergeninin  kanatları üzerinde beyaz sarı renkli çizgi ve lekeler olan açık kahverenginde bir kelebektir. Zararlının 5 larva dönemi vardır. Olgun Larva siyaha yakın yeşil renkte olup sırt ve yanlarında boydan boya uzanan açık ve koyu renkli çizgiler vardır.

Olgun larva kışı pupa kokonu biçiminde toprağın 5- 7 cm derinliğinde geçirir. Pupa süresi  14- 18 gün olan etmen Nisan ortalarında uçmaya başlar. Gece aktif olup gündüz ise erginleri hareketsizdir. Polen tozu ve nektar ile beslenen dişiler 2 hafta yaşar. Bir dişi 60- 400 yumurta bırakır yumurtalarını özellikle sirken ve diğer yabancı ot yapraklarının alt yüzeyine bırakır.

Yumurtalar 2-10 gün içerisinde genellikle de 4 - 6 günde açılır. Yumurtadan çıkan larva bitkiler üzerinde beslenmeye başlar 1- 2 gömlek değiştirdikten sonra kültür bitkisine geçer burada oburca beslenerek yaprakların sadece damarlarını bırakır popülasyonun yüksek olduğu yerlerde tüm yeşil aksamda zarar yapar. Olgunlaşan larva pupa dönemini geçirmek üzere toprağa iner besin ve iklim koşullarına göre larva dönemi 14 -22 gün sürmektedir. Etmen bir yılda 2 ila 5 döl vermektedir.

Konu ile  ilgili bir açıklama yapan İl Müdürümüz İbrahim SAĞLAM, son günlerde yazılı ve görsel basında sıkça sözü edilen Çayır Tırtılı zararlısının;

 1. Polifak bir zararlı olduğunu,
 2.  40 familyaya ait 150'den fazla bitki türünde zarar verebildiğini, 
 3. Çarşamba  Bafra ve Vezirköprü ovaları ile tarımsal potansiyeli yüksek ilimizde zararlının ilk tespit noktasında gerekli tedbirlerin alınmasının zorunlu olduğunu, 
 4. Zararlı ile mücadelede ruhsatlı pestisitler bulunduğunu, 
 5. Mücadelede hassas davranmamız gerektiği ve üreticilerimizin tarlalarının düzenli kontrollerini yaparak şüpheli durumlarda İl/ İlçe Müdürlüğündeki konu sorumlusu teknik personelle irtibata geçmeleri gerektiğini ifade etmişlerdir.

 

            İl Müdürümüz SAĞLAM açıklamasının devamında ise etmenle mücadelede;

 • Sonbaharda tarlaların derin sürülmesi gerektiği, böylelikle toprakta bulunan kokonların  bir kısmının derine düşmesi ve bir kısım kokonların ise toprak yüzünde kalarak kuşlara yem olmasının veya kış soğuklarından etkilenerek zarar görmesinin sağlanabileceğini,
 • İlkbaharda yabancı ot mücadelesi yapılmasıyla yabancı otlara bırakılmış yumurta ve larvaların da yok edilmiş olacağını,
 • Kültür  bitkilerinde  de yabancı ot mücadelesinin aynı faydayı sağlayacağını,  
 • Yonca, üçgül gibi yem bitkilerinin erken biçilmesinin popülasyonun kırılması açısından önemli olduğunu,
 • Teknik talimata göre bir bitkide 3- 5 adet ve metrekarede 20 adet larva  saptandığında mücadeleye başlanması gerektiğini ve mücadelenin en geç 3. dönem larvasına  karşı yapılması gerekip 4 ve 5 dönem larva mücadelesinde başarının zor olduğunu ifade etmiştir.

 

            İl Müdürümüz SAĞLAM; üreticilerimizin konuyla ilgili daha fazla bilgi ve yardım için İl/  ilçe Müdürlüğündeki teknik personelden detaylı bilgi alabileceğini belirterek, zararlının tespiti durumunda; arı faaliyetlerini de dikkate alarak  ilaçlamayı  sabah veya akşam saatlerinde rüzgarsız bir havada ve bitkinin yapraklarını alt yüzeyinde kaplayacak biçimde sırt pülverizatörü, tarla pülverizatörü veya sırt atomizörü ile ilaçlama yapmasının gerektiğini ifade etmişlerdir.

 

  Zararlı Organizma

Aktif Madde

Gurubu

Doz

Son İlaçlama  İle Hasat Arası Süre

 Ayçiçeğinde Çayır tırtılı (Loxostege sticticalis) 

25 g/l Deltamethrin

İnsektisit

25 ml / 100 lt su

3 gün

 

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırsal Kalkınmada İmalat Sanayi Yatırımcılarına Kdv İstisnasıÖnceki Haber

Kırsal Kalkınmada İmalat Sanayi Yatırımc...

Muğla Suları Hayalet Ağlardan KurtuluyorSonraki Haber

Muğla Suları Hayalet Ağlardan Kurtuluyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar