Şekerbank Esnaf

Aygun: “Zehirli Sular Bitki Ve Hayvanlara Geçiyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aygun: “Zehirli Sular Bitki Ve Hayvanlara Geçiyor”
CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, Trakya’da geçen hafta gerçekleşen aşırı yağış sonucu Ergene Nehri’nin taştığını ve simsiyah kirli suların Edirne Uzunköprü’ye kadar 100 bin dekar arazi ile tüm ekili alanlara aktığını vurguladı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde,  Trakya’da geçen hafta gerçekleşen aşırı yağış sonucu Ergene Nehri’nin taştığını ve simsiyah kirli suların Edirne Uzunköprü’ye kadar 100 bin dekar arazi ile tüm ekili alanlara aktığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım 2020 tarihli AK Parti Tekirdağ 7. Olağan İl Kongresi’nde Ergene’yi sorduğunu, partililerin “Tertemiz akıyor” diye yalan yanıt verdiği anımsatan Aygun, “İçinde kansorejen atık içeren Ergene Nehri hangi tarihte gürül gürül ve tertemiz akacaktır? Somut bir tarih verebilir misiniz?” diye sordu.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK KANSER GÖRÜLEN BÖLGESİ TRAKYA

Aygun, TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, 283 kilometre uzunluğu ile Trakya’yı boydan boya kat eden ve bir zamanlar yirmi iki balık türünün yaşadığı biyolojik zenginliği ile göz kamaştıran Ergene Nehri’nin bugün zehir akıtarak büyük bir çevre sorununa dönüştüğünü kaydetti. Ergene Nehri’nin taşması sonucu zehirli suların tarlalara akarak insan ve hayvan sağlığını tehdit eder boyut kazandığını anlatan Aygun, “Bu zehirli su ile yetişen bitkiler aracılığıyla kanserojen maddeler de insanlara geçmektedir. Türkiye genelinde en çok kanser vakası görülen Trakya’da meme ve akciğer kanseri oranı yüksektir” uyarısını yaptı.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TMO Stokları Piyasa Dengesi İçin Yeterli SeviyededirÖnceki Haber

TMO Stokları Piyasa Dengesi İçin Yeterli...

Serdar Ortaç’a Borç Erteleme Var. Çiftçiye Yok!Sonraki Haber

Serdar Ortaç’a Borç Erteleme Var. Çiftçi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar