Şekerbank

Güzeloğlu: Hedefimiz Tarım Ekipmanları Üretimi

Güzeloğlu: Hedefimiz Tarım Ekipmanları Üretimi

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bismil İlçesini ziyaret etti. Ziyarette Vali Güzeloğlu’na, İl Emniyet Müdürü Tacettin Aslan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar eşlik etti.

Bismil’de Vali Güzeloğlu’nun ilk durağı SS Pelet Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ve Toprak Mahsulleri Ofisi Silosu oldu. Vali Güzeloğlu burada yetkililerden bilgi alıp incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bugün Diyarbakır'daki tarım potansiyelimiz de sırasıyla hep birlikte sizlerle önce Pelet tesisimizi ziyaret ettik. Gerçekte organik ürün artıklarından tarladaki buğday, arpa ve mısır artıklarından oluşan bir organik yakıt, çevreye hiç zararı olmayan çok ekonomik olan, özellikle bölgedeki buğday ve benzeri anız yangınlarına karşı çok net olarak hem vatandaşımızın hasat sonrasındaki ürününü değerlendirdiği, hem de onlara ekonomik olarak dönüştürdüğü bir tesis. Bunu Bismil'de destekleyeceğiz, sayısının çoğalmasına alanda bu gibi tesislerin artmasına katkı vereceğiz. Çünkü hem ekonomik olarak atıkları kullanılarak elde edilen bir ürün, hem de çevreye hiç zararı olmayan yaklaşık 4700 kilo kalori yakıt değerinde olan bir ürün daha sonra Toprak Mahsulleri Silo ‘muzdaydık sizlerle birlikte hep diyoruz Diyarbakır çok önemli bir tarımsal üretim merkezi. Buğday açısından olsun, arpa açısından olsun Toprak Mahsullerimizde alanda mısır dâhil hem düzenleyici, hem de alım satım yapan önemli piyasayı dengeleyici kurumumuzdur, tesisimizde önemli bir depolama tesisidir. Şimdi de çok güzel bir seralıktayız, sevgili kardeşimizin serasındayız. Örnek bir sera burası sera açsından burası topraksız tarım uygulanıyor. Bildiğiniz gibi topraklı seralarda toprağa bağlı nematot dediğimiz zararlı ot ve benzerlerinin olması ürün verimliliğini etkiliyor ve ekonomik olarak ta gelir kayıplarına yol açıyor. Bu gibi seralarda gördüğünüz gibi altta toprak yerine perlit kullanıyoruz ve damla sulamayla, merkezi bir yönetim sistemiyle hem hızı, hem de sulamayı kontrol altına alıyoruz. Birde sera da çok önemli bir özellik döllenmeyi de doğal olarak yapıyor, bambus arılarıyla yapıyor, hem doğal ürün, hem de zirai ilaç kullanmadan uçan zararlara karşıda doğal mücadele yöntemleri sergiliyor. Geldiğimden beri biliyorsunuz Diyarbakır’da 4 ya da 5 oldu sektör buluşmamız. Bugünde kooperatif başkanımız ve üreticilerimizle birlikteyiz” dedi.

Daha sonra Esentepe Tarımsal Kalkınma Kooperatifini ziyaret eden Vali Güzeloğlu, burada ki seralarda incelemelerde bulundu, sera işçileriyle bir süre sohbet etti. Ardından kooperatif üyesi seracılarla bir değerlendirme toplantısı yaptı. 

“Silvan projesi 235 bin hektarı suyla buluşturacak, Bismil’i Diyarbakır’ı dünya çapında bir üretim merkezi yapacak.”

"Yani burada hedefimiz şu aslında; Bismil’de üretimi tarım ekipmanlarının üretiminde gerçekleştirecek bir vizyonu, bir hedefi bugün Bismil’le paylaşıyoruz ve onu da çok mutlulukla görüyorum. Üretecek bir altyapı, el emeği ve geriden gelen bir bilgi birikimi var. Bu çok önemli, bu çok değerli, bunun üzerinde bir gelecek inşa edeceğiz. Bugün buradaki arkadaşlarım 1. 2. kuşaklar var. Eminim babalarından devraldığını ikinci kuşakta ki genç buradaki girişimci esnaf kardeşlerim, kendileri zenginleştirip üretici konumuna taşıyacaklar. Silvan projesi 235 bin hektarı suyla buluşturacak, Bismil’i Diyarbakır’ı dünya çapında bir üretim merkezi yapacak. Zaten bir yeryüzü cenneti, kinoasından buğdayına, arpasından mısırına, pamuğuna, sebzeden seraya, meyvesine aklınıza gelen her şeyi ürettiğimiz Allah’ın bahşettiği bereketli topraklar üzerindeyiz." dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Kaynak: Tarım Pusulası


Diyarbakır Gıda Tarım Hayvancılık Üretici Çiftçi Mustafa Ertan Atalar Basri Güzeloğlu Tarım Ekipmanları Bismil

Haber Yorumları

    Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yazarlar

Bakanın Genç Çiftçi Hesabı
Çiğ süt fiyatı 9 kuruş arttı
Dünya Kadın Çiftçiler Günü Bir Şey İfade Ediyor Mu?
Baklagillerin Önemini Bilmeliyiz
Yem Bitkilerinin Önemi
SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM
Tarımda Havza Başkanlıkları Geliyor
Gübre Fiyatlarının Düşmesi Bekleniyor
Organik Arıcılık
Gıda Mühendisleri Sağlımız İçin İstihdam Edilmeli
Pamuğun Türkiye İçin Önemi
Üzümün İnsan Beslenmesindeki Önemi
Kaba Yem Muhafazasında Alternatif Bir Yaklaşım: Mikrobiyel Preparatların Kullanılması
Sağlıklı Bir Yaşam İçin Protein
Buzağı Kayıpları Ülkemiz İçin Ciddi Bir Sorun
Geçmişten Bugüne Bağcılık

Anket

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde üreticilerimiz hangi partiye oy verecek? (Partiler TBMM'sindeki sandalye dağılımına göre sıralanmıştır)