Şekerbank

Vali Karaloğlu, Eğil’de işçilerle badem hasadı yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Karaloğlu, Eğil’de işçilerle badem hasadı yaptı
Tofidass

“Maksadımız Diyarbakır’ı 2023'te 45 bin dekarlık sert kabuklu meyve bahçesiyle Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri haline getirmek”

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Eğil ilçesinde 2021 Sert kabuklu meyveler yılı projesi kapsamında gerçekleştirilen badem hasadı bahçe günü ve tarımsal ekipman dağıtımı etkinliğine katıldı.

Bahçede çalışanlarla badem hasadı yapan Karaloğlu, işçi ve bahçe sahipleriyle sohbet etti.

Karaloğlu, burada yaptığı açıklamada, Diyarbakır’ın tarım ve hayvancılıkta lokomotif şehirlerden bir tanesi olduğunu söyledi.

Neredeyse her hafta başka bir ürünle hasat günü yaptıklarını ifade eden Karaloğlu, bu etkinliklerde Tarım ve Orman Bakanlığı, Valilik ve Belediye olarak ne gibi destekler verebileceklerini çiftçilerle konuştuklarını belirtti.

“Fıstık, badem ve cevizde en önemli illerinden bir tanesi Diyarbakır olsun”

Karaloğlu, kuzey ilçelerinde sulama imkanı olmayan eğimi fazla olan arazilerde badem, fıstık ve cevizi arttırma hedefiyle Büyükşehir Belediyesi, Orman İl Müdürlüğü ve GAP İdaresi Başkanlığı’nın ortak kararıyla 2021’i sert kabuklu meyve yılı ilan ettiklerini anımsatarak, şöyle konuştu:

“İnşallah 2021-22’de 5 bin 500 dekarlık yeni bahçe oluşturacağız. Çiftçimize hem fide dağıtımı yapıyoruz hem aşılama yapıyoruz. Bugün burada yaptığımız gibi araç gereç ekipman konusunda da elimizden gelen desteği veriyoruz. Maksadımız Diyarbakır’ı 2023'te 45 bin dekarlık sert kabuklu meyve bahçesiyle Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri haline getirmek. Fıstık, badem, ceviz akla geldiğinde Türkiye'nin en önemli illerinden bir tanesi Diyarbakır olsun diye arzumuz var. Emek sizden, destek bizden, İnşallah bereket de yüce Rabbimizden olsun, hasadımız bereketli olsun.”

Karaloğlu, konuşmasının ardından Eğil’deki çiftçilere, 2 silkme, 2 badem soyma, 2 üzüm sıkma, 5 süt sağım makinasının dağıtımını gerçekleştirdi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Balparmak ’tan Muğlalı Arıcılara Peşin Ödeme Yolu ile 30 Milyon TL’lik Bal Alım DesteğiÖnceki Haber

Balparmak ’tan Muğlalı Arıcılara Peşin...

Büyükşehir-KOP İşbirliğiyle Seracılık İhtisas Bölgesi KuruluyorSonraki Haber

Büyükşehir-KOP İşbirliğiyle Seracılık İh...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar