Şekerbank

Süne Mücadelesi Kapsamında Surveyler Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Süne Mücadelesi Kapsamında Surveyler Devam Ediyor
Bolu’da süne mücadelesi kapsamında hububat ekim alanlarında survey çalışmaları teknik personel tarafından kontrol ediliyor.

Bolu’da süne mücadelesi kapsamında hububat ekim alanlarında survey çalışmaları teknik personel tarafından kontrol ediliyor.

Süne zararlısı ile mücadelede üreticilerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün duyurularına göre hareket etmeleri konusunda tavsiyede bulunan İl Müdürü İzzet MURAT; gereksiz ilaçlama vs. kaçınılması,  doğadaki diğer canlıların yaşamlarına etki etmemek açısından İl Müdürlüğünün duyuruları doğrultusunda hareket etmenin önemli olduğunu belirtti.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Dünyada ve ülkemizde buğday başta olmak üzere tahıl grupları temel besin maddesi olarak ön plana çıkmaktadır. Buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyonunun yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda %100'lere varan oranlarda zarar meydana gelmektedir.

Özellikle günümüzde gıdanın sahip olduğu stratejik önem dolayısıyla, bir kök hububatın, bir danenin korunması zayi edilmemesi zaruri olmuştur. Müdürlüğümüz koordinatörlüğünce il ve ilçe personellerinden kurulan teknik ekiplerimiz, bölgelerindeki hububat arazilerinde süne zararlısının olabileceği yerleri belirleyerek çalışma yapmaktadır. İlimiz hububat ekim alanlarında üreticilerimiz için verim kaybına kıymetlendirme, yumurta parazitlenme ve nimf surveyleri olarak gerçekleştirilen Surveyler sırasında tarlalar diğer hastalık ve zararlılar açısında da kontrol edilmektedir. Sünelerin bıraktığı yumurtalardaki parazitlenme miktarı ve bu alanlardaki faydalı böcek yoğunluğunu tespit eden ekipler, olası kimyasal mücadeleyi gerektirecek durumlarda çiftçilerimiz ayrıca bilgilendirilecektir” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Akhisar’da Dolu Tarlaları VurduÖnceki Haber

Akhisar’da Dolu Tarlaları Vurdu

Yağlık Ayçiçek Tarlaları Kontrol EdiliyorSonraki Haber

Yağlık Ayçiçek Tarlaları Kontrol Ediliyo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar