Şekerbank

Samsun’da Gübre Bayileri Denetlendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Samsun’da Gübre Bayileri Denetlendi

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince ilde faaliyet gösteren gübre dağıtıcı ve bayiler denetlendi.

Yapılan denetimlerde numuneler alınarak, DNA Barkod ve izlenebilirliğinin kontrolünün hızlı ve etkili bir şekilde yapılması amacıyla üretim yerlerinde ve gübre bayilerinde alınan numunelerin DSPN cihazıyla analizleri yapılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam; “GTS uygulamasında, özellikle gübrelerin içeriğine uygulanan DNA barkodunun analiz edilerek son kullanıcısına ulaşılabilmesi, el yapımı patlayıcı imalinde kullanılan gübreleri amacı dışında kullananların belirlenerek cezalandırılmasında önemli rol oynamaktadır.

İlimizdeki 17 İlçe bulunan dağıtıcı ve üretici firmalardan DNA Barkot numunesi alım işlemine, 23.10.2023 tarihinde GTS’den görevli iki teknik personelle başlanmıştır. İlimizde bulunan, 52 adet dağıtıcı ve 7 adet üretici firmadan olmak üzere toplam 61 adet DNA Barkot numunesi alınarak analize gönderilmiş olup denetimler devam etmektedir.

Gübrelerin paketlenme aşamasından son kullanıcıya kadar takibinin sağlanması GTS (Gübre Takip Sistemi) üzerinden yapılmaktadır. Bu kapsamda, İlimiz genelinde faaliyet gösteren, gübre dağıtıcı belgesi bulunan iş yerlerinin denetimi aralıksız devam etmektedir. Denetimlerde etiket kontrolü, DNA barkod testleri yapılıp, içerik analizi ve DNA barkod/bandrol tespiti için gübre numuneleri alınmakta ve çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

GTS sayesinde sağlıklı veri oluşturulmakta, Tarım politikalarının sürdürülebilirliğine katkı sağlanmakta, çiftçilerimiz bürokratik işlemlere gerek kalmadan sadece kimlik numarasıyla bayilerden gübrelerini alabilmektedir. Ayrıca piyasaya nitratlı gübre arz eden üretici ve ithalatçı firmaların paketleme ünitelerine yüklenici firma tarafından sistem ücretsiz olarak kurulmaktadır” dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar liraÖnceki Haber

Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar...

Tavuk Eti Üretimi Yüzde 8,9 AzaldıSonraki Haber

Tavuk Eti Üretimi Yüzde 8,9 Azaldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar