Şekerbank

Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar lira

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tarımsal desteklemeler için 91,5 milyar lira
Tofidass

Bakanlığının bütçesi üzerine Bütçe Komisyonunda konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2024 yılı için Bakanlık bütçesinin 283 milyar liraya çıkarıldığını söyledi. Bakan Yumaklı, yatırım için 111 milyar lira ayırdıklarını belirtirken, 2023 yılında 63 lira olan tarımsal destekler için de 91,5 milyar lira teklif ettiklerini aktardı.

2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmeler TBMM Bütçe Komisyonunda devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesi üzerine dün Komisyon üyeleri ve milletvekillerine bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, gıda ve stratejik tarım ürünlerinin öneminin artmasıyla “gıda milletçiliği” kavramının öne çıktığını söyledi.

Gıda milliyetçiliği

Yumaklı, “Toprak, su ve gıdanın stratejik unsurlar olarak daha fazla öne çıktığı; ulusal politikalara ve küresel ilişkilere yön verdiği bir yüzyıldayız.

Nüfusumuzda ve ülkemize gelen turist sayısındaki artış, yaşanan göçler ve diğer küresel gelişmeler gıdaya olan talebi artırmaktadır.

Diğer taraftan iklim değişikliği ve doğal afetler ise tarımsal üretimi baskılamaktadır. Bunun yanı sıra yaşadığımız pandemi, politik anlaşmazlıklar, savaşlar ve göçün gıdaya erişimde yaşattığı sorunlar, gıda milliyetçiliği kavramını ön plana çıkarmış, yeni dönem için yeni normal tanımını zorunlu kılmıştır” dedi.

Yumaklı, “Tarım ve orman sektöründe; sürdürülebilirlik, verimlilik, kalite, kayıtlılık ve yatırım yeni normalin olmazsa olmazıdır. Bu doğrultuda sabırla ve titizlikle üzerinde çalıştığımız büyük reformları başlatarak üretimin, üreticinin yüzyılını inşallah sizlerle birlikte inşa edeceğiz” diye konuştu.

Ak Parti döneminde tarım ve orman sektörünün gelişimi hakkında bilgi veren Yumaklı, tarım ve orman sektörünün son 20 yılın 16 yılında büyüme gösterdiğini, 2002 yılında 25,1 milyar dolar olan tarımsal hasanın 2022 yılında yüzde 133 artışla 58,6 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Yumaklı şöyle devam etti:

“Tarımda net ihracatçıyız”

“Aynı dönemde ihracatımızı 3,8 milyar dolardan, 2022’de 7,9 katına çıkararak 30 milyar dolara ulaştırdık.

Ocak-Eylül 2023 döneminde 18,8 milyar dolar ithalata karşılık 22,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Bu sayede 3,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.

Fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, incir, kabuksuz antepfıstığı, ayva, dondurulmuş alabalık, buğday unu ve bulgur ihracatında dünyada birinci sıradayız.

Son 21 yılda 95 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.

Ülkemiz tarım ve gıda ürünlerinde net ihracatçıdır.

Tarımsal destekler

Yapılan tarımsal destekler ile ilgili de bilgi veren Yumaklı,Tarımsal destekler, gıda arz güvenliğinin temini açısından en önemli politika araçlarımızdan birisidir” dedi.

Sürdürülebilirliğin sağlanması, üretimde verimliliğin artırılması, kaynakların etkin kullanılması ve üreticilerin gelirinin artırılması amacıyla desteklerin sürdürüleceğini kaydeden Yumaklı, 2003-2022 döneminde çiftçilere 2022 yılı fiyatlarıyla toplam 803 milyar lira destekleme ödemesi yaptıklarını söyledi. Yumaklı, 2023 yılı sonu itibarıyla ödenecek destekleme tutarının da tutar 63,4 milyar lira olacağını belirtti. Yumaklı, desteklerle ilgili şu bilgileri verdi:

Desteklerden faydalanma

Üretim planlaması sürecinde ihtiyaç duyulan kayıtlılığı artırmak için Çiftçi Kayıt Sistemi yönetmeliğinde değişiklik yaptık.

Buradan bir müjdeyi de duyurmak istiyorum:

Mülkiyet ve mirasçılık sorunları sebebiyle desteklerden faydalanamayan üreticilerimiz de bundan sonra tarımsal desteklerden istifade edecektir.

Tarım sayımı 2026’da tamamlanacak

Yeni politikamızın vazgeçilmez bir sacayağı olarak TÜİK ile imzaladığımız protokol kapsamında, tarım sayımı 2026 yılı sonuna kadar tamamlanacaktır.

Destekler, planlama dâhilinde üretimi yönlendirecek, verim ve kaliteyi artıracak, üretimde sürdürülebilirliği sağlayacaktır.

Yeni dönem vizyonumuza uygun olacak şekilde destekleme sisteminde yapılacak reform niteliğinde değişiklikler en kısa sürede tamamlanacaktır.

Bakanlık bütçemizi 283 milyar TL,

Yatırım bütçemizi 111 milyar TL,

Tarımsal desteklemeleri de 91,5 milyar TL olarak teklif ettik.”

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli’de Ayva Hasadında Sona GelindiÖnceki Haber

Denizli’de Ayva Hasadında Sona Gelindi

Samsun’da Gübre Bayileri DenetlendiSonraki Haber

Samsun’da Gübre Bayileri Denetlendi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar