Şekerbank Esnaf

Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çiftçilere yem bitkisi tohumu dağıtıldı

Adıyaman da Çayır Mera ve Yem Bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi, çiftçimizin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla Bakanlığımızca Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında destekleme faaliyetleri uygulanmaktadır. Bu kapsamda, Adıyaman İl Müdürlüğü tarafından üreticilere 1200 kg yonca tohumu dağıtımı yapıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen yem bitkisi tohumluk dağıtım programına İl Tarım ve Orman Müdür Nurettin Kıyas, İl Müdür Yardımcısı Nihat Yılmaz, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Ayhan Polat, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Programda konuşma yapan Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas: "Kaba yem ihtiyacının düşük maliyetler ile karşılanmasıyla sürdürülebilir ve karlı bir hayvansal üretim yapılabilir. Bu nedenle mevcut hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılaması için yem bitkileri ekim alanlarının ve verimlerinin arttırılması zorunluluk haline gelmiştir. Bu kapsamda üreticilerimize Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme amacıyla mazot ve gübre desteği il birlikte 2020 yılında yonca ve korunga eken çiftçilerimize dekara 90 TL, silajlık mısır eken çiftçilerimize dekara 100 TL ve tek yıllık yem bitkisi eken çiftçilerimize ise dekara 60 TL destek verilmiştir. 2020 yılında İlimiz genelinde 352 çiftçimize 1.173.678 TL destek ödemesi almıştır.

2020 yılında hayvan yetiştiricilerimizin, kaba yem ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla %75 oranında Bakanlığımız tarafından finanse edilen proje ile İl Müdürlüğümüzce toplam 26.500 kg yem bitkisi tohumu temin edilmiştir. Bu kapsamda üreticilerimize 13.600 kg fiğ, 8000 kg tritikale, 3000 kg yonca, 1500 kg süt otu ve 400 kg silajlık soya tohumu dağıtılmıştır.

2021 Yılında ise Bakanlığımız Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında 3.000 kg yonca,  20.000 kg fiğ,  5.000 kg süt otu ve 800 kg yemlik bezelye olmak üzere toplam 28.800 kg yem bitkisi tohumu dağıtılacaktır. Yıl içinde toplamda 7.980 dekarlık Yem Bitkisi ekilişi ile 13.750 ton kaba yem elde etmeyi bekliyoruz.’’ dedi.

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FAO Gıda Fiyat Endeksi dokuz aylık yükselişini Şubat’ta da sürdürdüÖnceki Haber

FAO Gıda Fiyat Endeksi dokuz aylık yükse...

Belediyenin kurduğu seralarda yetişen sebzeler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyorSonraki Haber

Belediyenin kurduğu seralarda yetişen se...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar