Şekerbank

Bakan Kirişci: "Deprem bölgesindeki çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz!"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Kirişci: "Deprem bölgesindeki çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz!"
Tofidass

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Diyarbakır’daki Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde (GAMER), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ve verilen desteklere ilişkin açıklamada bulundu.

Art arda 9 saat arayla 2 büyük deprem yaşandığını hatırlatan Bakan Kirişci, ardından son 19 günde 8 binden fazla artçı deprem ve Hatay merkezli iki deprem daha yaşandığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak da 4 bin 597 makine-ekipman ve 13 bin 598 personelle insanların ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında çalışmalara destek olmakta olduklarını dile getirdi.

“Deprem bölgesindeki çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz”

Deprem bölgesi verimli arazileri ve iklim yapısı ile gıda arz güvenliği için stratejik olduğunu açıklayan Bakan Kirişci, “Ülkemizde; hububat, bakliyat, yaş meyve sebze, kuru meyve üretiminde önemli bir üretim potansiyeline sahiptir. Deprem bölgesindeki çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapmaya devam edeceğiz. 11 ilde tarımsal üretime yönelik, eş zamanlı bütün destek ve planlama çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

2023 tarımsal üretim sezonunu sıkıntısız bir şekilde geçirmek için tedbirleri tek tek aldıklarını belirten Bakan Kirişci, “11 ilimizi kapsayan bu geniş alanda, yapacağımız planlama ve altyapımızla çiftçilerimize güçlü bir hizmet vereceğiz.

Onun için bu bölge diğer yönleriyle olduğu gibi tarımsal üretimiyle de kendi haline bırakılmayacak kadar değerli ve önemlidir. Bu büyüklüğü rakamsal olarak da değerlendirecek olur isek, deprem bölgesindeki 11 ilin tarım sektörüne katkısı; tarımsal üretim alanının yüzde 17, çiftçilerimizin yüzde 14, tarımsal hasılanın yüzde 15, ekili alanın yüzde 16, bitkisel üretimin yüzde 17, canlı hayvan sayısının yüzde 18, çayır ve mera alanının yüzde 10, tarımsal ihracatımızın yüzde 22’ si bu bölgede yapılmaktadır” diye konuştu.

Bakan Kirişci, depremin olduğu ilk andan itibaren hem bölge halkının yaralarını sarmak hem de gıda arz güvenliğimizin teminatı olan bölgedeki aksaklıkları gidermek için 4 bakan yardımcısı, 8 genel müdür, 2 daire başkanı, 15 il tarım ve orman müdürüyle ve binlerce personelle birlikte deprem bölgesinin kılcallarına kadar hizmet götürdük ve götürmeye devam ettiklerini kaydetti.

Deprem bölgesinde çiftçilere kol kanat germek için; ESK farklı fiyat uygulaması ile kesimlik hayvanları kombinalara yönlendirdiğini kaydeden Bakan Kirişci, sözlerine şöyle devam etti:

“ESK bölgede pazarlama imkânı olmayan sütlerin satılmasını ve üretime kazandırılmasını koordine ediyor. TİGEM gebe ve genç hayvanların bakımını ve beslenmesini üstlendi. 13 bin 196 ton yem dağıtarak depremzede çiftçimizin acil ihtiyacını karşıladık. Barınakları yıkılan hayvan için 4 bin 399 hayvan çadırı dağıttık. Isınma ihtiyacı için 41 bin 61 ton odun verdik. Hayvan sağlığı için mobil veya seyyar veteriner klinikleri kuruyoruz.”

“Sahipsiz hayvanlar için 50 bin ton mama dağıtımını AFAD ekipleri ile yapıyoruz”

Hayvan hastalıklarıyla mücadele ve programlı aşılama faaliyetleri için 2 aşı firmasının aşıların üretimi ve tedarikini düzenli bir şekilde bölgeye sağlamakta olduğu bilgisini paylaşan Kirişci, “Sahipsiz hayvanlar için 50 bin ton mama dağıtımını AFAD ekipleri ile yapıyoruz. Depremde zarar gören işletme ve hayvanların tespitlerini yapıyoruz. Depremde telef olan büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve arılı kovanı bedelsiz temin edeceğiz. 11 ilde; 1,5 milyon kovan için acil şeker ihtiyacını karşılayacağız” şeklinde konuştu.

“ÇKS başvurusunu yapıp vefat edenlerin mazot- gübre desteklerini mirasçılara nakit olarak ödeyeceğiz”

ÇKS güncelleme sürelerini 8 Mayıs 2023’e kadar uzattıklarını aktaran Bakan Kirişci, “Bazı destekleme başvuru sürelerini uzattık. Bu kapsamda; organik tarım 8 Mayıs 2023, iyi tarım uygulamaları 8 Mayıs 2023, toprak analiz desteği 31 Mart 2023, yağlı tohumlu bitkiler fark ödeme desteği 2 Mayıs 2023, ÇKS başvurusunu yapıp vefat edenlerin mazot- gübre desteklerini mirasçılara nakit olarak ödeyeceğiz” dedi.

TMO afet bölgesinde hububat ve baklagil alımında kota ve cins ayrımı yapmadan alım yapacağını söyleyen Bakan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bireysel sulama sistemleri başvurusunu 8 Mayıs 2023’e, kırsal kalkınma yatırım başvurusunu 11 il için 8 Mayıs 2023’e kadar uzattık. Deprem bölgesindeki çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan sübvansiyonlu kredi borçları 1 yıl ertelendi. Yine Deprem Bölgesindeki orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitlerini 31 Aralık 2023’ e kadar erteledik. Bu kredilerden yararlanan köylülerimizin borçlarına erteleme süresince herhangi bir faiz tahakkuk etmeyecek. Depremden etkilenen kırsal kesime İlk Etapta 70 Bin Köy Evi inşa edeceğiz.”

Kaynak:Tarım Pusulası


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Talas'ta Tarımsal Kalkınmaya Destek SürüyorÖnceki Haber

Talas'ta Tarımsal Kalkınmaya Destek Sürü...

Güç Birliği İlk Büyük Satışını Yurt Dışına YaptıSonraki Haber

Güç Birliği İlk Büyük Satışını Yurt Dışı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar