Şekerbank

Toroslar'ın elması damlarda kurutulup 'çerçi'lere satılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Toroslar'ın elması damlarda kurutulup 'çerçi'lere satılıyor
Karaman'ın Toroslar üzerinde yer alan ilçesi Sarıveliler'de yaş meyve olarak satılamayan elmalar, kadınlar ve genç kızlar tarafından kurutularak çerçilere satılıyor.
Tofidass

Karaman'ın Sarıveliler İlçesinde, elma hasadı devam ederken üreticiler satamadıkları meyveleri kurutarak değerlendiriyor.

Toros Dağları'nın üzerinde kurulu, ekonomisi tarım ve hayvancılığı dayalı Karaman'ın ikinci büyük ilçesi Sarıveliler'de meyvecilik önemli bir geçim kaynağı. Çok geniş tarım arazisi olmamasına rağmen, dağlık alandaki küçük arazilerde meyve ve sebze yetiştirmeye çalışan üreticiler, geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Sarıvelilerli kadınlar, bağ ve bahçeden kalkan hiçbir ürünün ziyan olmaması için uğraş veriyor. Zorlu coğrafi konumu ve ulaşım güçlüğü nedeniyle çok fazla tüccarın uğramadığı bölgede, bahar aylarının gelmesi ile tarlada çalışmaya başlayan kadınlar, hasat döneminde de ürün para etmediği zaman bu meyveleri kurutarak değerlendiriyor.

Bu yıl ilçedeki elma üreticileri, ürünün fazla para etmemesinden şikayetçi. Satılmayıp elde kalan elmalar, çürümemesi için damlarda kurutuluyor. İlçeye yüksekten bakıldığında, çatısız evlerin damlarına serilen kurutmalık elmalar dikkati çekiyor.

Sarıveliler Belediye Başkanı Hayri Samur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçelerinde üretilen meyvelerin tat ve aroma bakımından farklı olduğunu söyledi.

Elma kurusu verip ihtiyaçlarını alıyorlar

Elma alıcı bulmayınca, kadınlara büyük iş düştüğünü anlatan Samur, şöyle devam etti:

"Cefakar, eli nasırlı kadınlarımız, analarımız her yıl ıskarta dediğimiz elmaları keserek damlarda kuruturlardı. Bu yıl elma satılmayınca tümünü kurutmaya çalışıyorlar. Toplanan elmalar bıçaklarla kesilerek damlara seriliyor. Kuruduktan sonra toplanan bu elma kuruları, ilçeye gelen çerçi dediğimiz tüccarlara satılıyor. Elma kurusunu çerçiler genellikle para ile almaz. Elma kurusu verirsin, karşılığında çeşitli ihtiyaçlarını alırsın. Bu çay olur, şeker olur, patates olur, çocukların defteri kalemi olur. Aslında bu yöntemle de ürün değerinde satılmış olmuyor fakat ürün çürümemiş oluyor. Az da olsa ihtiyaçlar karşılanıyor."

Samur, ürünlerin çok daha iyi şekilde değerlendirilebileceğine işaret ederek, "Bu ürünler meyve özü, meyve çayı üreten yerlere satılıyor. Tamamen doğal ürünler. Güneşte kurutuluyor. Daha modern ve hijyenik şekilde üretilip paketlense, piyasaya sürülse değeri artabilir. Belediye olarak proje hazırlıyoruz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Palamut Yüz Güldürmeye Devam EdiyorÖnceki Haber

Palamut Yüz Güldürmeye Devam Ediyor

Yörex, 2017'de Yurtdışında OlacakSonraki Haber

Yörex, 2017'de Yurtdışında Olacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar