Şekerbank

TMO, Mısır Almaya Devam Ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TMO, Mısır Almaya Devam Ediyor
Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır hasadının devam ettiği günlerde fiyatın düşme eğiliminde olduğunu ifade ederek, alımlarımız devam ediyor açıklamasında bulundu.
Tofidass

Birinci mısır hasadının Ağustos ayının ilk haftasında başladığı günden bu yana hasadın %35 tamamlanmasına rağmen ve henüz ikinci ürün mısır hasadının başlamadığı dönemde mısır fiyatlarının düşmesi üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) açıklama yaptı.

Hasadın hızlanmasına bağlı olarak piyasaya arz edilen ürünün artması ve alıcıların isteksiz davranması nedeniyle mısır piyasa fiyatlarının düşme eğilimine girdiği, %14 rutubetli mısırın, yöresine göre değişmekle birlikte 1.050-1.200 TL/Ton aralığında işlem görmesi üzerine Toprak Mahsulleri Ofisi; “Kurumumuz, faaliyet alanındaki diğer ürünlerde olduğu gibi mısırda da, fiyat istikrarının sağlanması ve oluşabilecek üretici mağduriyetlerini engellemek amacıyla hasattan önce fiyat açıklayarak alımlara başlamıştır.

Mısır alım fiyatımız 9 Ağustos’ta bir önceki yıla göre %21 artışla, ton başına 1.150 TL olarak belirlenmiş ve alımlara başlanmıştır. Bu fiyat Bakanlığımızca verilen yaklaşık 60 TL/ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1.210 TL/tona kadar yükselmekte olup üretici; maliyete göre %48, yani ton başına 390 TL gelir elde etmektedir.

TMO protokol imzaladığı lisanslı depolara bırakılan mısırlara da alım garantisi vermekte olup ürünlerini lisanslı depolara teslim eden üreticiler, uygulanan vergi muafiyetleri yanında verilen desteklerin etkisiyle birlikte ton başına 72 TL daha fazla gelir elde etmektedir. Bu avantajların yanı sıra Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin % 75'ine kadar 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı sunulmakta olup faizin tamamı devlet tarafından karşılanmaktadır.

Kuruluşumuz ve lisanslı depo kapasitesi ile işyerlerindeki randevu doluluk oranı dikkate alındığında ne Kuruluşumuza ne de lisanslı depolara ürün teslim edilmesinde hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Gelinen noktada alımlarımız sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

Ancak, hasat yoğunluğuna bağlı olarak bugünlerde piyasalarda yaşanan fiyat düşüşlerini önlemek amacıyla üreticilerimizin de hasat ve piyasaya ürün arzında çok aceleci davranmamaları önem arz etmektedir.

Bu kapsamda, üreticilerimizin ürünlerini düşük fiyatlardan satmamalarını teminen Kuruluşumuz gereken tüm tedbirleri almış olup kendisine arz edilecek ürünün tamamını alacak şekilde hazırlıklarını tamamlamıştır” açıklamasında bulundu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eylül Ayında Ege Bölgesi'nden 300 Milyon Dolarlık Tarımsal İhracatÖnceki Haber

Eylül Ayında Ege Bölgesi'nden 300 Milyon...

Tarım Ve Orman Bakanı Pakdemirli Burkina Faso’daSonraki Haber

Tarım Ve Orman Bakanı Pakdemirli Burkina...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar