Şekerbank

Safranbolu Belediyesinden Tarımsal Üretim Atağı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Safranbolu Belediyesinden Tarımsal Üretim Atağı
Tofidass

Safranbolu Belediyesi, tarıma ve atalık yerli tohumların kullanılmasına verdiği önemi sürdürülebilir kılmak için tarım üretimine başlayacağını duyurmuştu. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, tarımsal üretim hedefleri doğrultusunda başlayan çalışmalarının sonuçlarını almaya başladıklarını duyurdu.

Safranbolu Belediyesi, Yazıköy’de tarım üretimi yapmak üzere ilk 1 yılı ücretsiz tahsis olmak üzere kiralanan 18 dönümlük arsaya Nisan ortasında ilk tohum ekimini gerçekleştirilmişti. Safranbolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü personeli, Ziraat Mühendisi ve Safranbolu Kadın Kooperatifi ile birlikte, tohumları atılan Bodur Kadife çiçekleri fide aşamasına geldi. Ticari çiçek ekimiyle gelir sağlayacak olan Belediye, çiçekleri ayrıca kendi peyzaj faaliyetlerinde ve refüjlerde kullanmak üzere değerlendirerek tasarruf sağlayacak. Ayrıca belli olgunluğa erişen maniye, biber, kabak, fasulye, bamya ve salatalık fideleri belediyenin Yazıköy’deki seralarına, dikim takvimine uyumlu olarak dikilmeye başlandı.

Üretim

Su tasarrufu ve sağlıklı tarım için önerilen damla sulama yönteminin kullanıldığı seralarda organik hayvan gübresi kullanılması, toprak işleme ve ilaçlamanın sulamadan bağımsız yapılması sayesinde yüzde yüz sağlıklı sebze üretimi ve kaliteli tohum elde edilmesi bekleniyor. 70 yıllık atalık maniye domatesi tohumlarıyla başlayan süreç, bir tohum bankası kurmak ve organik tarıma zemin hazırlamak üzere titizlikle sürdürülüyor.

Başkan Elif Köse, “Amacımız maniye domatesinin üretimini arttırmak ve yerli ürünlerimize değer kazandırmak. Atalık tohumlara ve bereketli topraklarımızın yeniden tarımla buluşmasına büyük önem veriyoruz, bu nedenle bir tohum bankası kuruyoruz şu anda. Vatandaşlarımızın tohum bağışları bizim için önemli, ayrıca isteyen vatandaşlarımızla tohum takası da yapacağız” dedi.

70 yıllık atalık Maniye tohumlarının ekiminin ardından Yukarı Tokatlı SAKEM’den ilk çilek hasadını gerçekleştiren Başkan Elif Köse; "Tohumlarımızı ve üretim yelpazemizi genişletmeyi hedefliyoruz. Ürettiğimiz organik sebzelerimizin tohumlarını halkımızla paylaşacağız, ayrıca yetiştirdiğimiz fideleri çiftçilik yapmak isteyen vatandaşlarımıza ücretsiz vereceğiz. Bir karış toprak ekenin yanındayız." dedi.

SAKEM’de örtü altı yetiştirilen çileklerden yapılan reçeller ise pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılan gıda kolilerinde yerini aldı.

İstihdam

Hasat vakti Ağustos-Eylül ayları olan Maniye domatesinin üretilmesi için yapılan bu çalışma, Maniye’nin ekonomik değerinin ötesinde kültürel bir geleneğin ve endemik bir türün yaşatılması açısından büyük kıymet taşıyor. Ayrıca Başkan Köse, Safranbolu Kadın Kooperatifi ile dayanışma içerisinde yürütülen tarımsal faaliyetlerinde üretim gücü arttıkça yatırımcıları bölgeye çekmek üzere planlamalar yaptıklarını ve bilhassa kadın istihdamına büyük olanaklar sağlayacaklarının altını çizdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Develi Belediyesinin Alternatif Tarım Uygulaması Lavanta BahçesiÖnceki Haber

Develi Belediyesinin Alternatif Tarım Uy...

Acıgöl'de Süneyle Biyolojik MücadeleSonraki Haber

Acıgöl'de Süneyle Biyolojik Mücadele

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar